20 joulukuuta, 2025

Pöllönkulman elämää 19. joulukuu

Hyvän mielen joulukalenteri luukku 20: Rakenna lumilyhty
Päätä tänään ulkoilla tunti. JOS maassa on lunta, rakenna lumilyhty. Sytytä lopuksi kynttilä lumilyhdyn sisään valaisemaan. Jos lunta ei ole, sytytä kynttilä ulkolyhtyyn. 
Mikäli ilmassa on pakkasta, voit tehdä jäälyhtyjä. 

Youtubesta löytyy ohjeita monenlaisille jäälyhdyille.

****
Lumilyhdyn tekeminen taitaa meiltä aika monelta tänä vuonna jäädä eikä pakkastakaan ainakaan tänään meillä ollut. Näillä mennään - ei tämä ole ensimmäinen kerta kun vietämme lumetonta joulua, muistan niitä lapsuudestakin. 
Ilmatieteen laitoksen mukaan 60 vuotta sitten Tapaninpäivänä on ennätyksellisen paljon lunta koko maassa, Tuusulassa jopa 85 cm. 
Ei ollut A-nopilla missään mielessä siis helppoa, kun lähti Mursua synnyttämään: kauan kesti, mutta 27. päivä joulukuuta 60 vuotta sitten syntyi "pieni pyöreäpäinen poika". ♥️

Kun sitä lumilyhtyä en voi rakentaa, olen rakentanut sisälle kylän ja poltan led-kynttilöitä.

Jos olisin muistanut ajoissa, olisin voinut kutoa joulupalloja/lumipalloja. 
Lumipalloja voi tehdä myös lankatupsuina, eikö vain?

Oli tarkoitus julkaista tämä jo eilen illalla, mutta Mursu odotti Benoit Blancin kanssa. 

Eipä sitä lunta yön aikana satanut, mutta mitäpä tuosta. Valoisaa oli kuitenkin ja sen verran näkyi aurinkoakin, että naapurin mökin puiden rungot olivat kuin tulessa, kun aurinko laski tuolta jostain meidän takaa. 
Tiesitkö muuten, että vaikka talvipäivän seisaus on vasta huomenna, ovat iltapäivät alkaneet jo vaalentua? 
Talvipäivänseisaukseen mennessä päivät ovat Etelä-Suomessa ovat ehtineet pidentyä jo kaksi minuuttia! Kevät on siis jo ihan nurkan takana 😎 

Hyvän mielen kalenteri luukku 21: Katsele joululeffa
Valtaa tänä iltana sohva yksin, perheen kanssa tai kutsu koolle ystäväporukka. Mikä leffa vie parhaiten ajatuksesi jouluun? Ehkä animaatioklassikko Lumiukko, koko perheelle sopiva Joulutarina tai vuodesta toiseen hurmaava Yksin kotona? Tai romanttinen komedia.... *tässä kohtaa oli parin elokuvan nimeä*
Ja elokuvien kanssa tietenkin herkkua monen moista, jokaiselle jotain ja vielä vähän lisää. 
****

Lumiukko kuuluu vain ja ainoastaan jouluaattoon, juuri ennen Joulurauhan julistusta. 
Joulutarina on minun ehdoton suosikki ja olen pettynyt, että se tulee tänä vuonna VASTA jouluna, eikä ennen joulua, juuri tänään olisi ollut oikein hyvä ilta. Tosin, onhan se meillä hyllyssä 😂
Napapiirin pikajuna ja The Grinch kuuluvat jouluun. Grinch tuplana: elokuvana ja animaationa. 
Yksin kotona sen sijaan. Anteeksi vain kaikki siitä tykkäävät: kaikki kopiot ko. elokuvan jokaisesta osasta voisi kaivaa sadan sylen syvyyteen. 
Ne oli ihan hyviä kaksi tai ehkä vielä kolmekin ensimmäistä kertaa, mutta liikaa on liikaa. 
"Tolkku se on kerjätessäkin"

(Kuinkahan monta kertaa muuten on tullut sama Unelmahäät -jakso, se jossa ruotsalainen pari siunataan avioliittoon Sastamalan kirkossa? En ole katsonut ensimmäistäkään, mutta olen nähnyt alun ainakin viisi kertaa. Viimeksi tänään...) 

Jouluelokuvia katsoin tänään kaksi. Niitä on tullut katsottua enemmänkin tänä syksynä.

Joulukalenterisukat on pahasti jäljessä - mistelit on sekaisin, pahemman kerran 😜
Ei vaan, Mistelit on purettu kohtaan josta ne on jatkettavissa. Ehkä huomenna, sillä huomenna ollaan varmaan ihan vaan kotona ja maanantaina sitten kauppaan. 
Vuoden viimeinen apteekkireissu, sillä pärjään kolme kuukautta. Soitin viikolla ja pyysin varaamaan ja tilaamaan kaiken tarvittavan. 

2 kommenttia:

  1. Joulutarina ja Napapiirin pikajuna löytyy myös meiltä . Ja olen samaa mieltä Yksin kotona elokuvat voisi hautaa jonnekin.
    Meillä on tehty tänään silakkkarullia meidän äidin vanhalla reseptillä . Ne on ihan erilaisia kun ne keitetään . Huomenna on porohyydykkeen ja porkkana homejuusto laatikon vuoro . Näin ei kiire tule missään vaiheessa.
    Jäälyhtyjä ei varmaan todella voi saada tehtyä . Minä tosin en ole koskaan tehnyt....vaikka kyllä kiinnostaisi.
    Ihanaa joulun odotusta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Me ollaan jouluna kahden joten meillä on vain kalaa; kylmäsavulohta ja silliä. Sienisalaattia, katkarapuskagenia omalla reseptillä, tavallista kinkku-makaronisalaattia. Mitä nyt vielä kaupasta sattuu mukaan tarttumaan. Ehkä piparkakkuriisipuuroa 😜
      En tiedä mitä kaikkea Mursu on ajatellut, mutta laatikot ja kinkku on syöty jo etukäteen ihan vain maistellen, kahdelle ei niitä enää tule tehtyä.

      Poista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.