18 joulukuuta, 2025

Pöllönkulman elämää 18. joulukuuta

 Aloitetaan Hyvän mielen joulukalenterilla, kun useampi luukku on "avaamatta".

Luukku 16: Voimaa kuvista ja sanoista
"Ota tänään valokuva maisemasta, postikortista, lehtijutusta tai ajatelmasta, joka puhuttelee sinua ja antaa voimaa" 
****
Hyvän mielen kalenterissa oli ko. päivän kohdalla luki mm. "Seuraa sydäntäsi". Äiti ja Tunturiruipelo tekivät niin 28 vuotta sitten; he viettivät hääpäivää tiistaina 16. päivä ♥️ Sen lisäksi, että onnittelin itse, sain olla onnitteluiden välittäjänä. 
Meidän monen yhteinen blogiystävä Arkeilija on ahkera ottamaan kuvia eteensä osuvista ajatelmista magneeteissa, lehtijutuissa, mukeissa - milloin missäkin. Kiitos hänelle, ne ovat ilahduttaneet ja saaneet ajattelemaan monena aamuna. 
Ja muista: OLET HYVÄ JA RIITTÄVÄ JUURI SELLAISENA KUIN OLET! 

Luukku 17: Ihana paketti itselle tai ystävälle
Paketoi tänään yksi joululahja erityisellä ajatuksella. Lahja voi olla tarkoitettu ystävälle, perheenjäsenelle - tai vaikka itsellesi. 
Tee paketista sellainen, että se kertoo jotakin lahjan saajasta.
****
En paketoinut lahjoja - eilisen päivän viimeiseen lauseeseen viitaten: vein lahjaksi Pojan ja Mursun lisäksi itseni. Itseni kahteen paikkaan. Kyllä, omaan joskus suuren egon ja siksi en aina mahdukaan joka paikkaan 😜 Mutta tunsin, että nyt lahjat olivat mieluisat. 
Puolin ja toisin, joka paikassa ♥️♥️

Luukku 18: Mene saunaan.
Anna saunan pehmeän lämmön kietoa sinut tänään syliinsä. lämmitä sauna kotona tai mökillä, käy uimahallissa saunomassa tai tutustu yleisen saunan tunnelmaan. Jos haluat erityistä hemmottelua, monissa kylpylöissä on saunoja, jotka tarjoava eksoottista lämpöä ja elämyksiä.
****
Oi, sinä jolla on siihen mahdollisuus, toivottavasti kävit saunassa! 
Minulla ei siihen ole mahdollisuutta; sauna kaipaisi remonttia niin kuin minäkin 😄


Luukku 19: Osallistu joulutapahtumaan
Joulu on tehty erilaisista tapahtumista: myyjäisistä, joulutoreista, konserteista, joulujuhlista, kauneimmista joululauluista, virtuaalikemuista ja työpaikkojen kekkereistä ja tempauksista.
Monesta tapahtumasta voi tunnelman lisäksi tarttua mukaan viime hetken lahjoja tai joulupöydästä vielä puuttuva sinappi tai saaristolaisleipä.

****
Meidän kylän joulutapahtuma oli jo muutama viikko sitten ja samana viikonloppuna oli lähes kaikilla muillakin ympärillä olevilla kylillä. 
Paras joulutapahtuma on vielä edessä: ensin rauhallinen viikonloppu ja sitten rauhoittuminen kotiin kahden kesken Mursun kanssa. 

🧑‍🎄🧑‍🎄🧑‍🎄🧑‍🎄🧑‍🎄🧑‍🎄🧑‍🎄

Meidän joulu oli oikeastaan eilen: Poika tuli junalla Mummolaan eli Äidin ja Tunturiruipelon luo, jossa Äidillä oli valmiina suuri kattilallinen riisivelliä 😋😋 Se on ollut meidän jouluperinteemme siitä asti kun Poika muutti pois kotoa. Kun vielä tuli joulun viettoon koti-kotiin, hän tuli aatonaattona alkuillasta, haimme junalta ja ajoimme suoraan Mummolaan joulupuurolle.  Opiskelu länsirannikolla, meidän muutto tänne ja korona ovat muuttaneet perinteitä ja nyt joulua vietettiin näin. 
Mursu ja Poika kävivät illalla kaupungissa kaupassa ja minä sillä aikaa ystävän luona, sitten tulimme kotiin ja rauhoitumme. Pojan kanssa rakensimme ajankuluksi yhden 1000 palan palapelin Mursun katsellessa telkkaria 😜


Tämä oli minulla kesken vaikka kuinka ja kauan, laitoin palat laatikkoon, jotta pääsin tekemään joulukalenteria, mutta nyt kun tämä on tehty, niin voinen ostaa uuden.... 🫣

Tänään käytiin viemässä Poika kotiin - pienet tilat ja kuorsaava äiti - ja pysähdyttiin Tuulosessa. Ja mikä tuuri: pienestä hyllystä löytyi viimeksi monta kuukautta sitten katselemani kirja, jonka ostamatta jättäminen jäi harmittamaan. Silloin se taisi maksaa euron tai kaksi, nyt enää 20 senttiä 😄

Nuorten toivekirjasto, Werner Söderstöm Osakeyhtiö Porvoo 1972.
Minulla on ollut tuo kirja joskus... 9-12 -vuotiaana, en muista sen tarkemmin, mutta sekin kirja jäi sinne... no valtiolle. 
En muista tarinaa enää sen tarkemmin, mutta muistan, että tykkäsin kirjasta. 
Olisinhan toki voinut kirjan lainata kirjastostakin, mutta kun nyt sattui eteen osumaan ja vielä noinkin halvalla, niin.. 😄
Kävin tänään postilaatikolla, viime viikolla unohdin. Kyläkauppiaamme tarjoaa Fazerin sinisen -suklaalevyn kiitokseksi asiakkuudesta. 
Laatikossa oli myös joulukortteja. Kiitos. Oikeasti, kiitos teille joiden kanssa olen ollut vuoden mittaan tekemisissä - meillä on hauska vuosi 💞-  ja jotka muistitte kortilla. 🤗
Minun korttini ei enää ehtisi perillä, joten en enää edes yritä. 

Mutta minua nauratti joulukortti ihmiseltä, jolta saan viestillä syntymäpäiväonnittelut ja jolle minä lähetän viestillä syntymäpäiväonnittelut. Jos minä en soita hänelle, saattaa mennä useampi vuosi, ettemme ole puheissa keskenämme. Joulukortti. Kiitos.  Anteeksi, mutta - tai no olkoon, onhan nyt jo melkein joulu 😄😄

Odotan Joulupoikaa. Tulisikohan hän lauantaina? 
 

11 kommenttia:

  1. Täällä ollaan taas. Hirveesti on lukemista rästissä.
    Tuo hyvänmielen joulukalenteri on ihana 👍

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hienoa ❤️ Kävin pienesti juoruamassa sun blogissa, kun Olifantti epäili, että olet lentänyt ties minne mun kanssa 😉😉😊

      Poista
  2. Tulin juuri saunasta; uimahallin sellaisesta :-). Saunassa puhdistuu sekä keho että mieli. Joka kerta.
    Lahjoja olen paketoinut jo muutamia ja niitä jo jakanutkin eteenpäin. Pieniä juttuja vain kun kaikilla on jo kaikkea. Eilen esimerkiksi annoin leipomani saaristolaisleivän Siskolleni ja siitä on tullut jo meidän kesken suorastaan jouluperinne.
    Kuvattua tulee väkisinkin vähän kaikkea kun blogipäiväkirjaa pitää :-).
    Harkinnassa on vielä meno joululauluja kuuntelemaan kirkkoon....

    Jestas mikä palapeli !!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sinä olet ollut reipas kaikinpuolin.
      Minulla on blogien lukukin jäänyt vähiin ja kommentointi, nolottaakin oikein. Mutta kunhan vuosi taas vaihtuu niin on kalenterissa paljon aikaa lisää ☺️

      Poista
  3. Voi, kun voisi saunoa. Itseltäni se on kielletty, mutta kyllähän minä silti välillä ikäänkuin "juhlan kunniaksi" käyn sielläkin puhdistautumassa. Minä kun en hikoile, niin kuumuus vain ahdistaa - ja iho ei tykkää lainkaan. Mutta kun siihen valmistautuu, rasvailee jo etukäteen, pesee voiteella, ja voitelee vielä saunomisen jälkeenkin, niin... ;) Teettää vain vähän ylimääräistä työtä aina. Toivomus olisi, että kun saadaan puusauna rakennettua piharakennukseen, sen löylyt olisivat sisällä olevaa sähkösaunaa lempeämmät, niin ihokin kestäsi? Toivoahan aina saa? ;)

    Lahjoja on paketoitu, kaikki ajatuksella, vaikka vaatimattomia ovatkin. Osa toimitettu jo perillekin, jokunen odottaa vielä, mutta on tässä vielä aikaa. Vähän.

    Hieno palapeli! Näyttää haastavalta väreineen. Eikö muuten ole hyvä nykyään, kun voi näppärästi ottaa valmiista kuvan, ja se jää muistoksi siitä valmistuneesta uurastuksesta? Ennenvanhaan ei meinannut raaskia purkaa valmista, kun sitten olisi pitänyt nähdä sama vaiva uudestaan. Jos halusi nähdä sen valmiina, siis.

    Meillä oli aikana ennen koronaa tapana sisarusten perheiden ja vanhempiemme kanssa pitää pienet yhteiset joulut, kait sitä pikkujouluksi voisi kutsua, mutta nyt nekin ovat jääneet. Ei kellään ole enää sellaisia tiloja, mihin kaikki mahduttais kaikki kerralla. Joskus vielä treffataan jossain ravintolassa, mutta ei se ihan sama ole. Jonkun kotona pystyy liikkumaan paremmin ja saada kuulumisia useammalta, kun ravintolassa sitä ikäänkuin "tottumuksesta" istuu paikalla, mihin on sattunut istahtamaan, ja keskustele vain vieruskavereiden, ehkä pöydän vastapäätä istuvan, kanssa. Muut jäävät jo liian kauas. Eikä ravintolassa muitten vieraiden asiakkaiden kanssa tule niin ihan kaikkea asiaa käytyä läpikään, saatika hyppimässä vaihtelemassa paikkoja... Mutta siinä on aina ollut hyvä aika vaihtaa lahjoja, eikä sitten ole ihan joulun lähellä enää sitä rumbaa.

    Joskus lähettelin yli 200 joulukorttia, lähimmille itsetehtyjä, mutta nyt on sekä ainekset että postimaksut menneet niin korkeiksi, ettei enää kykene. Ja valitettavan moni kortti menee perille vasta tammikuun lopussa, tai jää matkalleen kokonaan. :( Eikä takuuvarmasti ole yhteystiedoissa vika. Mutta onhan se ihana saada ihan oikea kortti käteen postin kautta. <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. MInustakaan ei enää ole saunojaksi, tai sitten istun alalauteella niin kuin lapsena. Kaupungissa pari kertaa ystävä joutui soittamaan Mursulle, että tulehan hakemaan eukkosi pois täältä saunasta (pesuhuoneesta/pukuhuoneesta), kun sain kohtauksen. Ei sovi kuumaa minun epilepsialle; siksi en ole kesäihminenkään..

      Tuo on totta, että voi ottaa palapelistä kuvan muistoksi ja laittaa itse palapelin kiertoon. Minä ajattelin jo tuota ostaessani Futari-Prinsessaa, siskontyttöä, joka pelaa jalkapalloa. En tiedä tekeekö palapelejä, mutta pistän tuon Siskon mukaan keväällä kun tulee käymään Mammansa 100-vuotis päivillä.
      Joskus palapeleihin laitettiin kontaktimuovi päälle ja tehtiin siitä taulu. Nyt ei ole niille tilaa, mutta palapelien tekeminen on kivaa ja pistää aivot töihin 😂

      Joulukortteja tuli ennen askarreltua ja lähetettyä, mutta kun yksi vuosi jäi välistä sairastumisen vuoksi; ei ollut voimia eikä "älyä" koko hommaan, niin sen jälkeen joulukortit on jääneet. Ja muutenkin kaikki joulutervehdykset tulevat nykyään viesteinä puhelimella. Itse suosin soittamista.

      Poista
  4. Ihana hyvän mielen joulukalenteri, tosin luukut 18 ja 19 jäävät väliin. Meillä muutenki tuo Joulu sujuu ihan kahden kesken. 🎅🏻🤶🏻
    Kirja on hämärästi tuttu!
    Virtuaalijoulukortti:
    Hyvää ja Rauhaisaa Joulua!
    Kiitos blogiystävyydestä.
    🎄🎁🎅🏻
    T. Päivi

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvän mielen joulukalenterista ei varmaan kaikkia luukkuja tarvitse "avatakaan" - vain ne mitkä on itselle sopivia? Näin ajattelen itse.
      Meilläkin varsinainen joulu menee kahden kesken, "joulu meni jo", kun Poika oli käymässä.
      Virtuaalijoulukortin lähetän minäkin sinulle:
      Rauhaisaa Joulua teille!
      Ja kiitos myös sinulle blogiystävyydestä; on ollut ilo tutustua sinuun: meillä on hauska syksy takana, myös vakavampien aiheiden äärellä.
      t. yx 🦉

      Poista
  5. Aika monta palloa samalla kentällä, pelaajista puhumattakaan! En ymmärrä jalkapallosta mitään, mutta uumoilen jonkin säännön olevan nyt pielessä.
    En ole oikein saunaihmisiä, joten jätän tuon saunassa köllöttelyn muille.
    Hyvän ystävyyden merkki on se, että se jatkuu vuosien tauonkin jälkeen hyvänä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tuossa taitaa olla vähän liikaa pelaajia ja palloja yhdellä kentällä ja olisiko nuo golfaajat ja eväiden syöjätkin eksyneet väärälle viheriölle 😂 Täytyy kysyä Futari-Prinsessalta.
      Hyvästä ystävyydestä olet oikeassa; ystävä jota postauksessa ajattelin, on ollut ystäväni... 44-45 vuotta.

      Poista
  6. Minä unohdin joulukortit tyystin, kun ei posti tuonuty sitä punaista pussia! No, olen hoidellut asian muuten, kirjeillä, sähköpostilla, tekstiviesteillä, puheluilla.
    Saunoj aen ole enää, mutta joulusaunassa miedossa aioin piipahtaa ja oikein tureen, siis pakasteesta otetun vastan kanssa.

    VastaaPoista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.