Jo eilen. Olin aloittanut ja jaaritellut pöllömäiseen tapaan "sun liirum sun laarum" eli että lunta sataa ja tulee. Valot vilkkuu ja kohta varmaan menee sähköt. Ja kas vain: sitten meni sähköt!
Ding-dong. Se oli ovikello. Valot syttyi ja tv aukesi. Ja sammuivat saman tien. Ja uudestaan. Sen aikaa pysyi valot, että Mursu ehti ojentaa taskulampun ja hakea itselleen taskulampun. Ja ottaa naulakon päältä varoilta yhden viltin, jos tulee pidempi sähkökatkos.
Ja tsädäm. Koko kylä pimeni. Oli hiljaista ja pimeää. No joo, olisinhan siis periaatteessa ihan hyvin voinut jatkaa kirjoittamista, mutta jotenkin ajatuksiin ja sormiinkin tuli "sähkökatkos". Istuin vain viltin alla ja tuijotin pimeyteen. Kuuntelin korvien(välin) kohinaa. Ja rehellisesti sanottuna kirosin.
En sähkökatkoa, en pimeyttä, en (hiljaisuutta) kohinaa, en tuulta enkä lumisadetta. En sitäkään, ettei sähkökatkon kestosta ollut tietoa.
Kirosin sitä, että olin päivällä ottanut jonkun ihme kiertoaskeleen tai vastaavan ja satuttanut selkäni! Selkää särki koski kolotti pakotti ja kaiken lainen liikkuminen oli lähes mahdotonta. Mietin, että pitääkö nukkua nojatuolissa istuallaan - loistoajatus!
Ding-dong. Sähköt palasivat. Valot ei syttyneet eikä tv auennut 🫣 Valot = jalkalamppu ei olisi ollut suuri menetys, sen elinkaari on jo muutenkin aika loppupäässä. Mutta tv. Just nyt ei tarvitsisi hajota. Katuvalot paloi ja naapurissa oli valot... ONNEKSI vika löytyi sulaketaulusta, sieltä oli kuulemma joku sulake pompsahtanut pois päältä.
Pöllönkulman iloja, itse hankittuja:
- langaton ovikello, joka toimii sähköllä ja soi siis joka kerta, kun sähkökatkon jälkeen sähköt palaavat. Kukaan ei koskaan soita ovikelloa, kaikki käyttävät pienen lapion mallista kolkutinta 😄
- hella, jossa on kello, joka luonnollisesti pysähtyy, kun sähköt katkeavat. Se ei ole pelkkä kello, vaan siinä on myös ajastin, ja jotta ajastin toimii, pitää kellon käydä.
Jotta hella ja uuni toimivat, pitää kellon käydä. Onneksi sen ei tarvitse välttämättä olla ajassa.
Lunta oli aamulla varmaan sellaiset 30 cm. MÄRKÄÄ lunta. Istuin edelleen nojatuolissa, tällä kertaa katselin ikkunasta, kun Mursu teki lumitöitä. Kolmeen otteeseen. Aina kun pääsi sisään, lumisade sakeni entisestään. Onneksi ei ehtinyt tiensuuhun asti, lumiaura olisi roiskinut lisää kolattavaa.
Mutta ei se ole vaarallista, lunta se vain on. Luultavasti sulaa ensi viikolla viimeistään pois. Mikä toisaalta on surullista, mutta sellaista elämä, siis talvi on.
Poika soitti tänään - heillä paistoi aurinko ja oli kuulemma hieno päivä. Meillä aamulla näytti ensin siltä, että aurinko paistaisi, mutta ei siis sitten kuitenkaan.
Sisko laittoi kuvia, että heilläkin oli satanut lunta. Ei kuitenkaan niin paljon, että lapset olisi saaneet tehdä lumiukkoja.
Ötökkätutkija täyttää huomenna 8 v!
Onko kellään kokemusta siitä sellaisesta.. odottakaas.. vartalotyynystä? Siitä sellaisesta pitkästä tyynystä? Onkohan siitä apua selkäkipuiselle tai sellaiselle jolla on taipumusta selkäkipuihin?
Ja sitten toinen juttu:
Onko teidän tuttavapiirissänne ystäviä ja/tai tuttuja jotka harrastavat posliininmaalausta? Meillä on valtavasti posliinia; kuppeja, kulhoja, lautasia - vaikka mitä. Kuvioita, maaleja/värejä yms., sekä posliininpolttouuni.
Olisimme enemmän kun halukkaita luopumaan niistä.
Nyt tietysti kun tuli/tulee lunta, niiden saaminen tuolta työhuoneelta on vähän hankalaa, mutta heti keväällä kun lumet sulaa, niitä on mahdollista tulla katsomaan tai hakemaan - tai jos lumet tässä muuten sulaa.
Uunista löytyy muutama kuvakin ja posliineistakin joitakin kuvia, jos joku kiinnostunut löytyy.
Ei tarvi olla kummoinenkaan vikaliike, kun kroppa älähtää. Uskoisin kyllä, että nojatuolissa nukkuminen ei tee olosta helpompaa pitkällä tähtäimellä ;)
VastaaPoistaKiinnostuin heti äidin puolesta noita poliininmaalausjutuista. Tosin hän on vasta tämän syksyn ollut kurssilla ;D jos asuttaisiin lähempänä, voisi tulla katsomaan, mutta järkevästi ajatellen ei onnistu.
Minä olen haaveillut, että pääsisi johonkin kokeilemaan savitöitä, kun olen katsonut telkusta sitä Suurta keramiikkakisaa. Lisäksi minulla on jo kokemusta kouluajoilta, kun tein käsityötunnilla savesta kilpikonnan. Näin sittemmin unta, että aloin valmistaa niitä sarjatyönä ;D
Ei tosiaan tarvitse, ja varsinkin kun on selkä on vihoitellut ennenkin, vuosien ajan. Nyt se olikin yllättävän pitkään siivosti, väsyi vain milloin mistäkin kun ei sitä sen kummemmin ole tullut rasitettua.
PoistaHylkäsin nojatuolissa nukkumisen - puolet yöstä oli ok, aamu oli vähän nihkeä, mutta eiköhän tämä tästä taas.
Hmm... Voimme palata kesällä asiaan uudestaan, kun on hyviä kelejä vapaapäivä ajeluihin, puolin ja toisin. Jos haluat, voin laittaa ne muutamat kuvat uunista ja posliineista.
Me ollaan katsottu kaikki Suuren keramiikkakisan kaudet - tuomarit on ihania ja Keith erityisesti 💕 En ole koskaan tehnyt savitöitä, mutta haluaisin kyllä joskus ihan vain mielenkiinnosta kokeilla dreijaa: saisinko saven edes pysymään siinä 😄 Uskomattoman upeita töitä tekevät siinä kisassa!
Myös Suuri Ompelukisa on meidän suosikkeja ja nyt kun Keramiikkakisa loppui, odotamme tulisiko Ompelukisasta uusi kausi 🤔
Sarjatyönä kilpikonnia! Mä tilaan sulta heti yhden - olen nimittäin aina halunnut lemmikiksi kilpikonnan 🐢
Tuosta jutun alusta tuli mieleen kun mentin yhtenä vuonna joulua viettämään Koskeloon=korpeen metsän keskelle. Oli lomaa loppaiseen ja siksi venytettiin kotiin lähtöä. Ei olisi kannattanut. Lunta alkoi tulla ja sitä tuli ihan käsittämätön määrä. Sähköt poikki tietty. Ja Arttu oli sen ainoan kerran
VastaaPoistatosi peloissaan ja viihtyi mamman kanssa peiton alla koko yön ja seuraavan päivänkin. Aurat ei ehtineet kulkea joka paikkaan. Lumitöitä oli tehtävä enemmän kuin laki sallii että lopulta päästiin pois. Pelotti vähän koko touhu
Selkäkipu on niin viheliäistä. Kokemusta on. Vartalotyynyä en ole kokeillut vaikka joskus mielessä on käynyt. Mutta kaikki keinot on sallittuja ja kannattaa kokeilla kun apu tulee mistä milloinkin.
Jos olisin nuorempi niin posliininmaalaus voisi kiinnostaa, mutta nyt ei enää riitä paukkuja uuden taidon opettelemiseen; toivottavasti nuo tavarat pääsevät hyvään kotiin. Ja jos teilläpäin on kansalaisopistossa sellainen harrasteryhmä niin sinne voisit olla yhteydessä. Luulisi kiinnostusta löytyvän.
Voi ei, kuulostaa tosiaan aikaa pelottavalta - minusta, joka pelkään pimeää, jos joudun yksin olemaan pimeässä. Täällä kotona en pimeää pelkää, kun naapuri on niin lähellä ja maantiekin yhtä lähellä.
PoistaJännä juttu tuo pimeän pelko muuten: minulle riittää pimeään kaveriksi kuka vain, vaikka juurikin kissa tai pieni koira - josta ei oikeasti kyllä suureksi sankariksi olisi, anteeksi Arttu ❤️ - niin pelko häviää. Kunhan on joku kenelle jutella.
Pari syksyä sitten soittelin meidän alueen kansalaisopistoon ja silloin täällä meilläkin oli posliininmaalausta. Opettajan piti ottaa yhteyttä kun kurssit alkavat (hänellä oli studio kampaamoni naapurissa, kävin sielläkin juttelemassa), mutta eipä koskaan ottanut. Nyt kursseja ei ole täällä ollut. Harmittaa sekin. Mutta ehkä löydän vielä ratkaisun tähänkin 😊
Heti kun sain edellisen jutun julkaistua soitti fys.terapeutti minulle ja ilman että ehdin edes mainita sanan vartalotyyny niin hän suositteli minulle sitä :-)))).Eli saattaapi se hyvä siis olla. Ainakin joku tyyny polvien välissä olisi kuulemma hyväksi. Pitänee testata.....
VastaaPoistaNukuin viime yön tyyny polvien välissä ja kyllä se helpotti oloa, siis nukkumista.
PoistaOlen joskus ostanut Jyskistä sellaisen Wellpur Kvina -tyynyn, sellaisen muotoillun. Ajattelin, että se auttaisi sekä nenän auki pysymiseen että kuorsaamiseen, mutta se on minulle liian kova ja on jäänyt vähälle käytölle. Nyt se oli sopiva polvien väliin😜
Mutta fys.terapeutin vinkki on hyvä, kunhan on joku tyyny polvien välissä, niin se jo helpottaa ja oikaisee selän asentoa.
Ötökkätutkijalle onnea!
VastaaPoistaKaikki välistä jääneet taas luettu. Alkavaa viikonloppua!
Kiitos Stansta 🤗 - viikonloppua myös sinulle!
PoistaMuistathan levätä?
Onnittelut välitetty perille 🥰
♥ Kiitos!
PoistaDoc Bugille myöhästyneet onnittelut!! En edes muista milloin olisi viimeksi mennyt sähköt, kaupunkiasumisen etuja, piuhat maassa,
VastaaPoista