02 toukokuuta, 2026

Viikkoraportin aika

 Eilen meni minultakin hermo - en tiedä onko vika hiiressä, tietokoneessa tai sen sisuksissa vai bloggerissa. Epäilen viimeisintä, kun teillä muilla on ollut kommentoinnin suhteen.
Voi se olla hiirikin, se nimittäin pomppii aika usein pitkin lattiaa 🙄🙄

Olin päivittämässä Luettua 2026 -sivua ja tämän bloggerinhan pitäisi tallentaa tekstiä ihan itsekseen tasaisin väliajoin. Arvatkaas vaan, oliko tallentanut sitä tekstiä, mitä kirjoitin sinne? Juu ei ja kun nakuttelin käyttämiäni välilehtiä kiinni, napsautin sen Luettua -välilehdenkin vahingossa kiinni (oma moka, juu). Sinne meni kaikki mitä olin kirjoittanut. 
Takahampaat narskui... Pistin koko koneen kiinni ja jatkoin pistelyä. 

Ennen viikon kuvaa ja tilannetta esittelen teille vielä yhden kapineen, jonka hankin jossain ristipistoilun alkuvaiheessa ja joka on osoittautunut ihan käteväksi. 

Työn alla olevassa ristipistotyössäkin olen ihan alussa tätä näemmä käyttänyt, kun olen ruudut numeroinut 1-25, mutta ehkä ei ole sittenkään tässä ollut se paras vaihtoehto. 


Tälle on muovinen suojakotelo johon tämän voi neuloineen ja lankoineen päivineen sujauttaa, kun pitää taukoa: ei sotkeudu langat eikä putoile neulat pitkin lattioita. 

Tälläkin hetkellä yksi neula piileskelee jossain lattialla, maton alla tai jossain. Jonain päivänä sukan pohjassa. 

Ja kyllä: tuolla alla piilottelee ruuvimeisseli pitämässä telinettä asennossa. Sain sen joskus Mursulta ristipistoruuvimeisseliksi. Ai mihin pistelyissä tarvitaan ruuvimeisseliä? 
Noh, joskus kirjontakehyksissä olevat kiristysruuvit on kenkkumaisia eikä niitä saa tarpeeksi kireälle. Tuo oli = on juuri sopiva ruuvimeisseli niiden ruuvien kiristämiseen ja avaamiseen. 

Ja sitten viikon edistyskuva:


Olisin NIIN halunnut saada tämän osion valmiiksi. Tuossa siis näkyy vasemmalla osa pistoista, joihin 3/4 ohjeesta loppuu - paljon ei jäänyt enää tekemättä. 
Ensi viikolla ollaan jo viimeisessä neljänneksessä. 

Te olette ihania kannustajia - teidän avullanne olen saanut tämän työn etenemään näin paljon. KIITOS teille ❤️
Olisi niin helppoa kaivautua pöllöviltin alle ja katsella Netflixiä - tai vain torkkua.

Sartsalle lähetän täältä tsemppiä ristipisteilyyn: teet silloin kun ehdit! Sinulla on paljon muutakin; työ, Frodo, Merri ja vierailevat kaverukset ja vaikka mitä. 
Käsityöt ei onneksi ole kilpailu, mutta (toivottavasti) ollaan kannustajia toisillemme - yksi tekee yhtä ja toinen toista 🤗

Ehkä Sartsa ja Puskissa saavat minutkin vielä joskus kokeilemaan edes pientä tilkkutyötä, kun molemmat niitä osaavat 😊

Mursulta kaikille ISO KIITOS terveisistä, tsempeisistä ja sympatioista - ja vastavuoroisesti vielä kerran: älä arkaile äläkä nolostele tai häpeä kertoa hammaslääkäripelostasi! 
Ja pidä pintasi; jokaisella on oikeus julkiseen hammashoitoon - murahtaa Pöllö.

21 kommenttia:

  1. Juttujen pitäisi helpottua, nopeutua ja parantua, kun mennään ajassa eteenpäin, niin miten nyt tuntuu, että enenemässä määrin tekniikka prakaa. Oli se sitten auto, tietokone, puhelin, joku ohjelma (mitä tulee koko ajan lisää, mitä arjessa pitäisi ottaa käyttöön - appi tuo appi tämä...). NIIN tuskastuttavaa! Ja asioitten vastuuta siirretään "matti ja maija meikäläisille", jotka emme välttämättä edes tiedä, mikä on ok ja mikä ei. Tässä ajassa pysyminen niin, että riskit minimoidaan, on tehty aika haastavaksi jo nuoremmillekin, saatika sille ikäluokalle, joka ei ole "syntymästään asti" viettänyt aikaa näitten tietoteknisten asioiden parissa.

    Itsellä menee hermo, jos yrityksistäkään huolimatta ei asia toimi - ja pikkasen pidempi pinna ilmaisten asioiden kohdalla. Maksullisissa pinna taas katkeaa tosi helposti.

    Onneksi ei aina tarvitse viettää aikaa näitten sähköisten/ teknisten vermeitten parissa. Käsityöt ovat hyvä apu välillä ladata akkuja, josko pinnakin siinä vähän "löystyisi"? ;) Niin hienosti olet saanut pisteltyä taas, että kohta on työ valmis, ja saat miettiä, että "mitäs sitten"? =D

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mä olen karsinut puhelimestani äpit minimiin - lienen tyhmä kun ei ole esim. kauppojen äppejä, jotta saisin sitä ja tätä alennuksella.
      Musta se on sitä paitsi jonkinlaista syrjintää, että tarvitaan jonkun tarjouksen saamiseksi joku p.. äppi - kaikilla ei ole sellaista puhelinta johon saa minkäänlaisia äppejä.

      Onneksi äitienpäivä on viikon päästä, henkilökohtainen ATK-tuki tulee ainakin mummolaan. Jos ei tule käymään meillä, otan läppärin mukaan ja pistän Pojan hommiin 😛

      Ja tosiaan, onneksi ei ole pakko ihan koko aikaa viettää näiden vermeitten kanssa, on olemassa käsityöt ja kaikenlaista muutakin.
      Ja kiitos - vielä riittää tekemistä ja sellaista pientä piperrystä: yksi pisto tuolla värillä ja toinen tällä ja sitten sillä. Se on hidasta. Mutta kuten kirjoitin, teidän ansiosta työ etenee nopeasti.
      Ja mitä sitten - niinkö? 😉🥰 Voi Minz - ristipistotöitä riittää, vähän keskeneräisiä, valmispakkauksia, paljon kankaita ja malleja. Ja sitten ne sashikot. Ja virkatakin voisi, jotain kivaa jos löytäisi kivan ohjeen.
      Ja jossain kommentissa taannoin lupasin sinulle, että saat lähettää sen sinun keskeneräisen ristipistotyön minulle, niin pistelen sen loppuun - et tainnut huomata sitä 😊😊

      Poista
    2. Itse vältän puhelimeen appejä laittamasta, koska ne jokainen vielä ihan vain olemassaolollaan siellä puhelimen muistitilaa - ja tarpeeksi tarkalle kun menee, "hajoaa" systeemit, eli joku siellä tietokoneen syövereissä menee sekaisin, ja lakkaa puhelin toimimasta. Kaksi kertaa tuon kokenut, ja kun kerran UUTTA puhelinta olin ostamassa, myyjä sanoi, että "eihän ne nykylaitteet MITKÄÄN enää vuotta kauempaa tahdo kestää, että uusittava on säännöllisen tiheästi!" - päätin, että NYT riitti äppit ja höppit. Ne palvelut, mihin noita tarvitaan, jäävät minulta sitten vain käyttämättä. Ja yllätys-yllätys, puhelimet oikeasti toimivat ILMAN näitä, vaikka kuinka ja kauan!

      Ja oi, kiitos! Mä taisin ohittaa sun maininnan siitä keskeneräisen valmiiksi tekemisestä, kun olen yhä sillä mielin, että kyllä mä vielä JOSKUS ne langat siihen hankin... ;) Kirpparillakin välillä näkee pikkupussukoita näitä erilaisia kirjontalankoja, mutten ole vielä raaskinut niitä ostaa. Jos olisi selkeästi oikein punasävyisiä, taatusti nappaisin mukaan. ;)

      Itselläkin on paljon kaikenlaista mielessä, mitä olisi kiva seuraavaksi tehdä, mutta sopivaa lankaa ei ole, niin se "pikkasen" teettää hankaluuksia näihin projekteihin. =P

      Ja ihanaa, että on se oma ATK-tuki olemassa! <3

      Poista
  2. Hauskaa arvuuttelua 😊 Ehkä sieltä on tulossa joku itämainen temppeli 🤔
    Homma etenee! Minulla tuli tauko tuohon päivä/lanka tavoitteeseen. Ehkä pitää tehdä uusi tavoite viikko/ lanka? Ei mitään tavoitteita taitaa olla paras kannustin. Pistely vie hirveästi aikaa! Pitää olla kunnon aika, että viitsii edes aloittaa sitä langallista. Laatikko on edelleen tuossa vieressä. Piilotin työt sinne piiloon Maialta. Merrikin halusi jo käydä istahtamassa laatikossa, kun se oli auki, eli ryhmätyötä!
    Between Rikkaruohoelämä -blogista oli myös laittanut 2 upeaa pistelytyötään näytille.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Savolaiseen tapaan - vaikka hämäläinen olenkin - voipi tulla tai voipi olla tulematta 😛😉
      Ehkä sinulla uusi tavoite, viikko/lanka on hyvä, teet sen silloin kun on sopivasti aikaa ja sopiva fiilis? Pistely vie aikaa, varsinkin kun on sellaista "pientä piperrystä": yhdellä väri pisto sinne, toisella värillä pisto tonne jne.
      Sinulla on kyllä noita apulaisia, että sikäli pitäisi edetä nopeasti 😄
      Kävin kurkkaamassa Between:in tekemiä ristipistotöitä, upeita!

      Poista
  3. Jos ei tullut edeskuntataloa niin jokin japanilaiseen kulttuuriin liittyvä rakennus ?
    Mutta tuli mitä tuli niin hieno siitä tulee taatusti !

    Kaikki koneet jotka ei toimi tietotekniikka mukaan lukien on GRRRR !!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jaa-a, täytyypä selvittää itsekin, että mikä tuosta oikein tulee ja sehän selviää ainoastaan tekemällä 😂

      Poista
  4. Minusta ei ole apua tietokoneiden kanssa jos joku yleensä tarvitsee minä teen ainoastaan plogin tapletilla .Samoin ristipistot on kaukana osaamisalueestani.
    Eduskuntataloa minäkin veikkaan 😃

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Minullakin on tabletti, mutta käytän sitä tosi harvoin, sillä sen kanssa vasta hermot meneekin 🫣 Inhoan sitä sen kosketusnäyttöä, sen kanssa on viheliäistä kirjoittaa ja monta kertaa käy vielä niin, että teen mitä tahansa, niin yht'äkkiä näyttö vain palaa alkutilaan eli sulkee sen näytön mitä olen lukemassa tai tekemässä.
      Ehkä lähetän valmiin työn eduskuntataloon, että laittavat tauluksi seinälle 😄

      Poista
  5. Eduskuntatalo tulee tuosta työstä ensimmäisenä mieleen. En tosin kovin usein ristipistoa harrastaessani törmännyt suomalaisiin aiheisiin. Asia on voinut runsaassa 10 vuodessa muuttuakin.
    Veikkaan tallennusongelmissa bloggeria. Minulle käy useinkin niin, ettei bloggeri ole tallentanut tekstiä. Harmittaa aivan vietävästi, kun pitkä sepustus katoaa bittiavaruuteen. Joskus huomaan tallennusongelman esimerkiksi toisten blogeja kommentoidessani. Silloin tallennan kommentit varmuudella copy-paste -menetelmällä bloggerin rinnalla avoimena olevaan OpenOfficeen. Lisää työtä, mutta eipä tarvitse kadonneita tekstejä murehtia.
    Aurinkoista toukokuuta ja iloa käsitöihin!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tervetuloa Pöllönkulmalle Between 😊
      Eipä tosiaan ole juurikaan suomalaisia aiheita ristipistotöissä ollut - minulla on tuolla tekemättömiä, siis avaamattomia pakkauksia muutamia, eivätkä kyllä ole suomalaisia. Tänne maalle muuttaessamme annoin ison pinon ristipistolehtiä ja joitain pakkauksiakin ystävälle, kun ajattelin, ettei tule tehtyä kaikkia kuitenkaan.
      Käytin tota copy+paste -konstia eilen kun päivitin Luettua 2026 -sivun uudestaan ajan tasalle, ajattelin, että eipä enää kolmatta kertaa tarvitsee samoja tekstejä kirjoittaa.

      Poista
  6. Minullehan kävi ihan vähän aikaa sitten ensimmäisen (ja toivottavasti viimeisen!) kerran niin, ettei Blogger tallentanut tapansa mukaan ja minä-pönttö menin päivittämään avoimen sivun. Sinne meni! Joskus en pääse jättämään kommenttia ja silloinkin tallennen kirjoittamani, jos se on yhtään pidempi.
    Mitä 'äppeihin' tulee, niin itseltäni löytyy Litukka ja K-market. Tänään oli jälkimmäisestä se hyöty, että näin kahvitarjouksen (Plussa-kortilla), jonka lähdin siltä istumalta ostamaan!!
    Pistelysi etenee hienosti! Nostan hattua!
    Kivaa alkanutta toukokuun ensimmäistä kokonaista viikkoa! ♥

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Stansta ❤️ Pistelystä puuttuu nyt enää viimeinen neljännes.
      Siksi vastaus on viipynyt, kun sinnittelin sen toiseksi viimeisen neljänneksen valmiiksi, eilen illalla pistelin siihen viimeiset pistot ja sain kääntää ohjeesta viimeisen sivun esiin 😊

      Vähän aikaa sen muistaa, että kopioi tekstin jonnekin, ennen päivittämistä/julkaisemista, tai ainakin kommentin kopioi ennen kuin julkaisee. Mutta sitten kun se taas muka-toimii, niin sen unohtaa - kunnes taas alkaa temppuilemaan. Yleensä sen pitkän kommentin kohdalla.
      Mursulla on Litukan äppi ja siitä on hyötyä. K-marketin äppiä olin taannoin "asentamassa", mutta se oli taas sitä, että olisi pitänyt antaa tyyliin koko suvun kengän numeroista lähtien kaiken maailman tietoja 😉 eikä sillä hetkellä ollut mitään tietoja käden ulottuvilla (inhoan kaikkia miljoonia salasanoja ja tunnuslukuja...) ja niin se sitten jäi.
      Onneksi juodaan niin vähän kahvia. Tietysti tarjouksia voisi käyttää hyödyksi ja ostaa vaikka Äidille ja Tunturiruipelolle kahvia.

      Poista
  7. Hammaslääkärikammo ei kyllä mene ohi vaikka tapaisi kuin monta mukavaa hammaslääkäriä. Kärttyisiä on kyllä sattunut kohdalle, etenkin, kun suuni ei aukea tarpeeksi. Pitää vain yrittää hoitaa noita muutamaa hammasta.
    Käsityökilpailujakin on. Onneksi ei minulla.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meitä on niin monenlaisia, että hammaslääkäripelko, niin kuin muutkin pelot, ovat yksilöllisiä.
      Mursun yksi kammokokemus on armeija-ajalta, kun hammaslääkäri porasi hammasta kuiviltaan! Savu vain nousi ja kauhea haju - hoitaja yritti saada hammaslääkärin huomaamaan, että jotain puuttuu, mutta kesti aika kauan, ennen kuin hän huomasi.

      Olin kerran aikeissa osallistua ihan livenä villasukkien neulomiskilpailuun, mutta onneksi järki voitti. Voittaja sai muistaakseni valtavan määrän lankaa palkinnoksi.
      Kilpailut käsitöissä ei ole minun juttu, yhteisneulonnat sen sijaan on mukavia.

      Poista
  8. Hienosti on pistely edennyt.
    Olin aiemmin pahasti hammaslääkärikammoinen, mutta sitten tämän nykyinen (20-vuotinen asiakassuhde jo) osasi hyvin hoitaa asiansa ja opetti kärsivällisesti mut pois pelosta. Nykyään menen ihan mielelläni hammaslääkäriin. Heillä (yksityinen) on mahdollista saada jopa nukutus, jos on kovin kammoinen, hammaslääkärini on itse myös anestesiologi.
    Tilkkutyöt voi aloittaa vaikkapa patalapuista, ne on suht pieniä helppoja tehdä :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Puskissa 🤗 Viimeinen neljännes vielä tehtävänä - ulkona sataa, joten aikaa on.
      Olen lueskellut monen hammaslääkärin palveluista ja meidän julkisenkin hammashoidon palveluista; täällä on mahdollista saada julkisellakin nukutus tarvittaessa. Tällä kertaa riitti tuo rauhoittava.
      Onneksi tänä päivänä voi valita lääkärinsä, myös julkisella puolella.
      Melkein sait mut jo innostumaan ja kokeilemaan tilkkutyön kokeilua 🤔🤔 Yllytyshullu - ja hullua on helppo yllyttää 😂

      Poista
    2. Jonkinasteinen yllytyshullu täällä myös, joten pystyn samaistumaan :)

      Poista
    3. Kyselin jo, josko saisin Mursulta kangasta - jos sattuu käymään niin, että erehdyn ryhtymään tuohonkin hommaan. Mursulla nimittäin on kankaita 😊

      Poista
  9. Heh, kirjoittelin aamulla, että blogger häröilee usein kommenttien kanssa. Heti se kosti jä jätti julkaisematta viestin 😂

    Nyt kun Between sanoi, että ristipistosi muistuttaa Eduskuntataloa, niin totta tosiaan, sehän se voisi olla.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Huh, säikähdin jo, että poistinko sun kommentin edellisestä postauksesta, kun sinne tuli tuplana ja poistin toisen, mutta ei, kyllä siellä on kommentti ja vastauskin tallella.

      Nyt on eduskuntatalo saanut jo uudenmallisen katon, mutta ennen kun siihen olin kattoa saanut, niin hihittelin itsekseni, että tämähän näyttää ihan eduskuntatalolta 😄 Mutta kyllä siitä jotain muuta taitaa tulla...

      Poista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.