05 toukokuuta, 2026

Tohditko sinä kertoa? Olen utelias :)

 Tuli tuolla Terhin tarinoita lukiessa mieleen - siellä kun oli vietetty syntymäpäiviä oikein tuplaten - että kuka tohtii kertoa ikänsä ihan kaikelle kansalle?

Moni on ikänsä profiilissaan kertonutkin tai ainakin sinne päin, mitähän itse olen kirjoittanut 🤔🤔

Joidenkin teistä iän tiedän tai ainakin luulen tietäväni ihan tarkalleenkin, mutta utelias kun olen, niin olisi mukava tietää minkä ikäisiä lukijoita minulla on.

Tämä ei ole mikään virallinen kysely eikä tähän ole pakko vastata. Enkä minä tiputa ketään pois seuraajista ja lukijoista, olen siis vain UTELIAS.

Itse täytän kesällä 59 eli olen siis melkein kuusikymppinen. 
Mursu sanoo olevansa 2 vuotta minua vanhempi, vaikka tosi asiassa ikäeroa on vain 1,5 vuotta. 

Siskorakas on VIELÄ vähän yli 30  ja aikanaan kun perustettiin siskon ja Äidin kanssa WA -ryhmä, laitettiin sen nimeksi 30 ja risat. Onhan meistä jokainen jo ylittänyt sen rajapyykin. Ehkä nimeä ei tarvitse muuttaa, vaikka sisko täyttää ensin pyöreitä ja minä sitten myöhemmin perässä. Ollaanhan me edelleen 30 ja risat, eikö? 



Kun tulen vanhaksi minä pukeudun violettiin

ja punaiseen hattuun joka ei rimmaa eikä sovi minulle.

Ja eläkerahoilla minä ostan brandya ja kesähansikkaat

ja silkkisandaalit ja sanon ettei meillä ole varaa syödä voita.

Kun väsyttää istun jalkakäytävällä

ahmin kaupassa maistiaisia ja painelen hälytysnappuloita

ja kolisutan kepilläni rauta-aitoja

korvaukseksi nuhteettomasta nuoruudestani.

Menen sateeseen aamutossut jalassa

ja poimin kukkia vieraiden ihmisten puutarhoista

ja opin syljeskelemään.


Sinä saat pitää karmeita paitoja ja kerätä lisää läskiä

ja syödä kaksi kiloa nakkeja kerralla

tai pelkkää leipää ja pikkelsiä koko viikon

ja hamstrata kyniä ja lasinalusia ja muuta roinaa laatikoihin.


Mutta nyt meidän täytyy pitää säädyllisiä vaatteita

ja maksaa vuokra kiltisti eikä puhua rumia kadulla

ja näyttää lapsille esimerkkiä.

Meidän täytyy kutsua ruokavieraita ja lukea sanomalehdet.


Mutta ehkä minun pitäisi jo vähän harjoitella?

Etteivät ihmiset hämmästy ja säikähdä sijoiltaan

kun minä yhtäkkiä olen vanha ja pukeudun violettiin.


Jenny Joseph

suom.  Alice Martin

44 kommenttia:

  1. Haa, onpa jännä aihe! Sepustuksen mukaan olen jo selkeästi vanha, heh! Pukeudun VAIN itseni mielestä mukaviin vaatteisiin, omilla väreillä, mitkä nähtävästi muuttuvat värikkäämmäksi koko ajan, mitä aika kuluu. Violetti, rosa ja joulunpunainen ovat nykyisin olleet mun lempivärit, kun ostan uutta vaatetusta. Säädyllisyys vaatetuksessa ehkä tarkoittaa sitä, etten tuolla pihalla (ihmisten silmien alla, kun mitään sellaista suojapaikkaa tässä ei ole) nyt täysin ilkosillaan kulje, vaikka bikinit ovat pullukkavartalossani toisinaan käyttökelpoiset, helleaikana. ;) Oma piha, oma lupa! En nyt välttämättä kaupoille siten lähde - joku viitta ees ylle (on sellainenkin oikein värikäs rantaviitta olemassa)...

    Piti oikein ottaa laskin käteen, kun en ikinä suorilteen muista ikääni. Syksyllä tulee 58 täyteen, näköjään. Eilen juuri piti vähän esitellä itseä uudessa porukassa (autismikokoontuminen), ja kaikki siellä kertoivat ikänsä. Sanoin, että "melkein 60", kun en muistanut varmaksi, enkä viitsinyt siellä ottaa puhelimen laskinta esille, heh!

    Välillä on olo kuin kolmekymppisellä, välillä kuin olisi jo vähintään 100... Niin paljon kunnosta ja pään sisäisistä asioista kiinni se, miten vanhaksi itsensä tuntee. Riippumatta siitä, mikä se oikea ikä on. ;)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Minz rohkeudestasi 🤗 - melkein saman ikäisiä siis ollaan, niin kuin arvelinkin.
      Eihän niillä tarkoilla vuosilla niin väliä ole, niistä aina silloin tällöin tulee puhe tai se lävähtää silmille kun posti tuo epikriisin tai lääkärin lausunnon ja siinä se ensimmäisenä lukee: "58-vuotias nainen.." ja sitten sitä tulee - mikä nyt sitten olikaan syy 😄

      Kotona sisällä on yleensä legginsit jalassa ja kun illansuussa muistan, että posti on hakematta, heitän hupparin päälle ja kysyn Mursulta, saako näissä vermeissä mennä käymään postilaatikolla. Yleensä saan katseen "ihan sama" - hän kun ei juuri muiden katseista välitä. Enpä minäkään oman kylän väestä välitä, mutta tämä on kylä jossa varsinkin kesäaikaan ajelee paljon moottoripyöräilijöitä ja samanlaisia maisemien katselijoita kuin me itsekin. En halua pilata heidän maisemaansa 😉
      Bikineitä ei tähän kroppaan enää laiteta, huh sentään.

      Poista
    2. Täälläpäin ei taideta kirjoittaa noita potilaitten ikiä noihin lääkäreiden/ hoitajien toimesta, kun ei ole ainakaan omiin silmiin osunut. Ehkä silloin muistaisin ikänikin paremmin, heh!

      Nyt kun mietin eilistä tapaamista, uusien ihmisten, mitä EN eilen miettinyt lainkaan. Eli mitä mulla mahtoi ollakaan yllä: riemunkirjavat violetti-mustat legginssit ja joulunpunainen t-paita, missä vähän jo riipinraapin tippuneitakin helmiä kaula-aukon edustassa. Hah! Mitäköhän ihmiset ajattelivatkaan? Noh, nuhjuinen suuriääninen mummu, kait? Ja sehän minä olenkin. Ei haittaa! <3

      Helle kun ahdistaa pahasti, niin joskus on "pakko" tyytyä bikineihin, kun muilla vaatetuksilla ei voi nokkaansa ulos näyttää. Vaikka ranta-asuna itsellä on ollut kyllä uikkarit, mikä taitaa olla multa nyt loppuelämäksi pois kuvioista (jalan pahan ruusun ja sen uusimisriskin takia). Uikkareilla "tarkenee", jos pääsee kastautumaan välillä. Kotipihalla kun ei uimapaikkaa ole. =P

      Pyöräily- ja kävelyreitit menevät meidän tontin molemmin puolin, vaikka museotien silta onkin ihan romahtamaisilllaan, että autojen lisäksi tässä on tällaista hitaampaa liikennettä. En silti aio vaivautua toisten takia omalla pihalla. =P

      Wikipediastakin meidän talot just ja just näkyvät. Kuvan oikealla puolen tien vieressä olevat koivut ovat jo meidän tontilla.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Suuri_Postitie_Nousiaisissa.jpg

      Poista
    3. Teillä menee siis maantie kuta kuinkin yhtä lähellä kuin meillä 😊

      Poista
  2. 02/-67 eli olen muutaman kuukauden sinua vanhempi, kuten tiedät. 😀 Ensi vuonna pyöristellään - kroppa aloitti jo!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Minun kroppa on aloittanut pyöristelyn jo aikaa sitten 😄
      Ensi vuosi on hyvä vuosi siis!

      Poista
    2. Täällä kirjoitetaan pukeutumisestakin? Kotona t-paita, verkkarit ja villasukat. Muualla farkut ja huppari. Aina.

      Poista
    3. Just hyvä kotiasu!
      Kotona milloin mitäkin, kunhan ei kiristä: siis legginsit, verkkarit jne.
      Kylillä farkut, talvella joskus legginsien kanssa seiskaveiska neulomani hame (pyllytin vai mikä se olikaan)

      Poista
  3. 55 täytin viime syyskuun lopussa eli perässä tullaan. Itse olen sitä mieltä, että ikä on vain numeroita :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niinja mullahan on aina farkut, kotona ja töissä on eri farkut, mutta kumminkin. Paitsi kesällä, kun on lämmin, pukeudun shortsihameeseen.

      Poista
    2. Kiitos Puskissa sinullekin rohkeudestasi 🤗
      Minä olen myös sitä mieltä, että ikä on numeroita - ja asenne.
      Sortsihame! Kiitos vinkistä, rupean etsimään minulle sopivaa, eiköhän sellainen jostain löydy. Tai sitten pyydän Mursun Adoptio-Pikkusiskoa ompelemaan mulle sellaisen!

      Poista
    3. Se on ihan paras :) Löysin mm. Luhdalta sopivia kokoja, usein niitä löytää golf-vaatteista :D

      Poista
  4. Minähän olen ollut vanha jo vuosikausia/kymmeniä, eikä koskaan ole ollut tarvetta ikääni peitellä. Teidän ikiä, kun katson totean, että koskaan en ole onnistunut vertaisteni seurassa olemaan, en iällisesti enkä muuten, mutta onko sen niin väliä. Heinäkuun lopulla täytän 74 vuotta eli nyt olen 73, kun näillä loistavilla matemaatikon taidoillani asiaa pohdin.
    Pukeutuminen on aina ollut outoa, mutta tällä iällä sillä on entistä vähemmän väliä. "pipo päässä pakkasella kotiin kelpaa hoiperrella"

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Minun ja Äidin matematiikalla sinä olet vain vähän Mursua vanhempi, samalla kymmenellä, kun Mursukin on seitsemännellä kymmenellä ja sinä tuossa seitsemänkympin alussa. Muutama vuosi ikäeroa teillä ja minä tulen ihan perässä.
      Tuo on oikein hyvä ikä - melkoisen laaja on ikähaarukka minun ystävä-tuttava piirissä, joten välillä tunnen olevani vanha kuin Metusalem ja välillä minulle sanotaankin "kun olet niin nuori" (ettet vielä tiedä mitään 😉

      Kiitos Kotitonttu - mitä enemmän tulee ikää, sitä huolettomampi on pukeutumisen suhteen, ainakin arkipukeutumisen, ja täällä maalla vielä huolettomampi.

      Poista
  5. Minä taidan olla jo museokamaa vuosimallia 1957. Sama ukko kulkee aina vaan mukana ja normaalia hyvää ja tasaista elämää elelen. Se hyvä puoli tässä iässä on, että uskaltaa jo olla oma itsensä ja tietää mitä tahtoo. Hyviäkin päätöksiäkin on tullut tehtyä, kuten tupakoinnin lopetus yli 8-vuotta sitten ja ikuisesti kestävä laihdutuskuuri. Olen nyt 11 kiloa pienempi kuin muutama vuosi sitten. (Oli jo 15, mutta on hiipinyt paino takaisin) 😂

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Vai museokamaa, höpö höpö 😄
      Sinä ja Kotitonttu olette varmasti molemmat lastenlasten unelmamummoja: valmiita mihin tahansa ettekä nolostele ja kainostele pukeutua muuksikin kuin "tavan mummoiksi".
      Heviä varmaan kuuntelet vieläkin - Stratovarius soi varmaan korttien teon taustalla 😉

      Kiitos Enkuli 🤗🤗
      Hyvän päätöksen olet tehnyt, tupakanpolton lopettaminen on aina hyvä päätös 👍👍

      Poista
  6. Ensiksi allekirjoitan tuon kirjoittamasi runon, sama runo oli joskus vuosia sitten sinitarralla kiinni keittiön seinässä..olipa kiva törmätä siihen taas! Sitten asiaan...ööö..hööö...ikää kyselit...vaikea aihe. Teen nyt näin että saat arvata ja kerron mihin suuntaan meni vikaan! Voit yllättyä... -DD

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hupsista - nytpä olitkin Sini ovela, kun heitit kysymykseni takaisin 😄
      Etsin tuota runoa jonkin aikaa, se oli minullakin kaupungissa ilmoitustaululla jostain lehdestä leikattuna - hihittelin sille aina kun kuljin sen ohi Pojan huoneeseen.
      Mutta mutta... kuinkahan minun käy - loppuuko meidän blogiystävyytemme tähän jos sanon, että olet jotain siinä jossain tuota....No, eihän tämä etene, jos en mitään sano, joten arvelen, että olisitko 56-57 -vuotias?

      Poista
    2. Arvasin ettet arvaa lähelllekään ja toivon mukaan blogiystävyytemme säilyy, kiitos kohteliaisuudestasi ikää i kohtaan sillä olen 57+20+1 vuotta. 😱😱😱😭😭😱

      Poista
    3. Sini, minusta tuntuu, että jompi kumpi meistä laskee nyt väärin 🤔🤔
      Mutta ihan varmasti blogiystävyytemme jatkuu edelleenkin; sinun asenteesi elämään on kohdallaan 🤗💕

      Poista
  7. 67 tuli täyteen huhtikuussa. Vaateparret on minulla aika usein liikuntavoittoisia. Trikoot ja joku tekninen paita tai merinoneule. Tai muumihuppari tai peppimekko, jos en ole lenkkeilemässä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Toivottavasti olen muistanut onnitella - jos en, niin myöhästyneet onnittelut 🤗
      Sinun ikäsi olisin ehkä osannut arvata melkein oikein 😉 - ajatuksia on vaihdeltu niin pitkään, että olisin varmaan muistanut milloin lopetit työt virallisesti ja siitä olisin laskenut. Jos olisin osannut 😄😄
      Peppimekko! Ihanaa - Mursun Adoptio-Pikkusiskolla on Muumimekko, itse ompelemansa ja ihailen sitä aina kun hän poikkeaa meillä.

      Kiitos Arkeilija rohkeudestasi 🤗

      Poista
  8. Olen syntynyt toukokuussa 1970 eli tämän kuukauden aikana tulee 56 vuotta täyteen :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Suvi rohkeudestasi 🤗
      Sinun kanssa ollaan oltu blogiystäviä sen verran vähän aikaa, että en olisi osannut ajatella yhtään mitään iästäsi.

      Jos uskallat laittaa osoitteesi sähköpostiini kamelontti@gmail.com, laitan tulemaan sinulle kortin syntymäpäiväsi kunniaksi.

      Poista
    2. Heippa - sähköpostia käyty laittamassa :)

      Poista
    3. Me ollaan siis samaa vuosikertaa :)

      Poista
  9. Aivan ihana runo, justiinsa tuommoinen meinaan olla. Myös käytän teatterissa isoa kukkahattua ja istun eturivissä kaikkien tiellä.
    Ja laulan kovalla äänellä.

    Käytän jo nyt mukavia ja pehmoisia vaatteita ja mieluusti sellaisia joissa on väriä.

    Ikää on 53 v, oikein sopivasti, jos minulta kysytään.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oi, iso kukkahattu teatterin eturivissä kuulostaa loistavalta. Ja parhaimmissa kohdissa nouset vähän ylös ja pyörit oikealle ja vasemmalle katsellen taakse päin, onko se ystävä siellä jossain keskellä katsomoa samanlaisessa hatussa.

      Röyhelöhame on minusta aika hyvä vaate teatteriin ja muihin vastaaviin tapahtumiin.

      Kiitos Marika - olet rohkea 53 -vuotias; se on just hyvä ikä!

      Poista
  10. Heh, nyt alkaa ihan naurattaa....
    Minä olen aina kokenut olevani liian nuori... ihan kaikkeen... ja varsinkin taas... tässä elämänvaiheessa, jossa taas sanon numeroita ylöspäin... sanonut jo kauan 62 - vaikka heinäkuussa se vasta tulee... tekisi mieli sanoa 65... mutta kun sinne tuntuu olevan ikuisuus... minähän odotan synttäreitä innokkaammin kuin lapset... pirskatti miten hitaasti vuodet kuluu....

    Pakko ehkä avata asiaa hieman... minut laitettiin kouluun 6-vuotiaana... neuvolantäti niin ehdottomasti suositteli... olin pitkä ja osasin lukea... olisin kuulemma tylsistynyt muutoin. Siitä se alkoi elämäni itseäni vanhempien seurassa... olin aina kuopus.... en päässyt luokkakavereitteni ja parhaitten ystävieni kanssa ripillekään samana kesänä... en saanut ajokorttia, en päässyt baariin ja laivan yökerhoihin... olin aina kaikkeen liian nuori....
    Menin vielä ottamaan itseäni huomattavasti vanhemman miehen... no kyllä kai... kun olin tottunut aina olemaan itseäni vanhempien kanssa, heh heh..
    Nyt sitä vasta olenkin liian nuori, kun en pääse edes eläkkeelle ikuisuuksiin. Ukkokulta pääsi, paremminkin JÄI (päässyt jo pari vuotta aiemmin, mutta jatkoi vain - kun on niin nuori vaimo, heh heh!) vuodenvaihteessa ja minulla siihen siis ikuisuus.... terkuin se liian nuori Repolainen

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Voi Repolainen! <3 Tuli taas kunnon flashback omasta kouluajasta. Itse olen siis syntynyt syksypuolella, ja koulun aloituksessa siis 6-vuotias, tunsin siksi monessa asiassa juuri samoin. En päässyt samoihin harjoittelupaikkoihin/työhön tutustumisiin, en kesätöihin, en edes opiskeluvaihtoon (mikä oli miltei allekirjoitusta vaille valmiiksi jo sovittu!?), VAIKKA olin omaikäisteni ryhmässä koulussa. Noh, rippileirille pääsin, vaikka ikää ei vielä siihenkään oikein olisi ollut, mutta sanottiin, että "katsotaan nyt sormien läpi tätä", muut olivat 15 v, minä 14 (hetken aikaa siis).

      18-v kesä tuli vasta vuosi muita myöhemmin, vaikka kaikki muut vaatimukset kuitenkin aina oli samat kuin muillakin. En ajatellut niinkään, että olisin ollut liian nuori, ajattelin vain yleisesti, että "elämä on epäreilua!". Hah! Ja sitten se kaikki sama tuli vastaan tyttären kouluaikana, kun hänkin on syksypuolella syntynyt.

      Mietin vain, että onkohan noilla koulujutuilla myös vähän alueellisia eroja, koska mieheni, joka myös on syksyllä syntynyt, sanoi, ettei hänellä ole mitään moisia kokemuksia. Aina ovat samalla porukalla liikkuneet sujuvasti, oli iät mitä hyvänsä. Hmmm.

      Feel you! <3

      Poista
    2. Kiitos Repolainen 💕
      Olisit siis ollut ihan "oikean" ikäinen kaikkeen, jos sinua ei olisi laitettu kouluun jo 6-vuotiaana. Yritän kovasti ottaa sinua kiinni :)
      Äiti yritti opettaa minua lukemaan ennen kouluun menoa: e-i = ei, mikä on u-i? Hmm.. kissa? En siis tajunnut mitään koko hommasta 😂 Kun koulu alkoi, ei mennyt viikkoakaan, kun opin lukemaan 👍

      Poista
  11. Kappas ....olenko muuttunut hitaaksi :-) kun nyt vasta vastaan. Mutta täytän elokussa 68 vuotta enkä olisi osannut vastata ilman pientä laskutoimitusta. Minulle ei numerot ole koskaan olleet kovin tärkeitä eikä tässä ikäasiassakaan.
    Olen mielestäni aika sinut ikäni ja olemukseni kanssa ja olen sangen tyytyväinen etten ole enää tämän päivän nuori nainen. Pitäisikö silloin olla tekokynnet, tekotissit, tekorusketus, tekotukka....mitä näitä onkaan. Ei tosin läheskään kaikilla mutta nuori kun imee itseensä niin helposti tuollaisia vaikutteita. Ehkä minäkin olisin ?
    Mutta nyt saan pukea violettia jos haluan ja tehdä asiat muutenkin niinkuin parhaaksi näen. Ihana runo !

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Et suinkaan Terhi 🤗
      Sovitaan, että kaikki ollaan just sopivassa iässä ja pukeudutaan niin kuin hyvältä tuntuu.
      Minulla oli ennen Riesaa muutaman vuoden ajan rakennekynnet, mutta lääkkeet aiheuttaa sen, ettei ne enää pysy.
      Tunnustan: ajattelin seuraavalla kampaajakäynnillä ottaa hiuksiin raitoja tai värihuuhtelun - jotain väriä 14 vuoteen!

      Mutta nyt tiedän puen päälleni, kun lähden kuukauden päästä kutsuvieraana juhlimaan entisten melontaystävien kanssa - Marikalta lainaan vielä tuon kukkahatun, jos jostain sellaisen löydän 😜

      Poista
  12. 3-kymppinen en ole enää ainakaan, kroppakin sen jo kertoo.
    Ollaan melkein saman ikäisiä, minulla vuosi kirittävää. Kesällä juhlitaan 😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Sartsa 🤗 - 3-kymppisistä mennään vielä ihan hyvin, ainakin mieleltämme, eikös vain?
      Jokainen kesä on juhlaa; juhannusruusut maljakkoon ja lasillinen skumppaa kaveriksi 🍾

      Poista
  13. Ikä on vain lukuja… Tosin kroppa ei ole samaa mieltä. Tämä Laiskiainen ei taida koskaan aikuistua. Mittariin rapsahtaa kesällä 54 (jos osasin laskea oikein 🙈😂)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Laiskiainen 🤗 - aikuistuminen taitaa olla yliarvostettua 😜 ja kunhan kroppa edes jotenkin pysyy vauhdissa mukana, niin kaikki hyvin. Oikein hyvä ikä! Meitä on täällä loistava joukko!

      Poista
  14. Minä arvelen itsestäni, että vanhaksi tullut tyttö. Olin isällenikin aina vain tyttö, jos ei nimellä kutsunut.
    Töissäkin usein kutsuttiin tyttö, tules auttamaan tai tyttö tuo sitä tai tätä, olinpa minkä ikäinen tahansa.
    Aikaa siitäkin, kun nousin junaan Ugin asemalta matkatakseni vajaat 10 km Kalannin pysäkille, josta kävelisin mökille.
    Junan lähettäjä heilutti pysähtyvälle junalle lippua ja kuusi asemarakennuksen ikkunasta veturin kuljettajalle, kun olin nousemassa junaan - jätä tyttö Kalantiin! Olin jonkun vuoden yli 40 silloin.
    Mutta siitä on kauan. Nyt olen liki puolet enemmän. Siis täytän pyöreät 80 vuotta ennen kuin vuosi vaihtuu 2027.
    Olen minä varmasti blogivuosien aikana jossain kertonutkin, miten ja mitä vuodet ovat tuoneet mukanaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos aimarii 💕 - nuorekas tyttö sinä olet, vanhaksi ei sinua voi sanoa millään!
      Monenmoista olet kuitenkin varmaan ehtinyt vuosien varrella kokea, niin kuin moni meistä - ja toisilla vielä paljon edessä.
      Äidin kanssa meillä on tapana sanoa "Mistäs sitten puhuttais, jos ei koskaan mitään sattuis ja tapahtuis"; meille kun sattuu ja tapahtuu, aiemmin vielä enemmän kuin nykyään.
      Ja kiitos aimarii, kun olen saanut olla niin monella luontoretkellä mukanasi!

      Poista
  15. Jälkijunassa vastailen, kun yritän saada itseäni blogeissa ajan tasallr. Juuri kirjoitin omaan blogiin ikäni, kun asia sitä sivusi. Olen syntynyt marraskuussa 1955, eli täytän syksyllä 71.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Hanni 💕 - blogistasi ikäsi luinkin ja ajattelin, että olit käynyt täällä katsomassa uteluitani ja sen perusteella kirjoittanut ikäsi omaan blogiisi 😄
      Hyvää vuosikertaa ollaan koko joukko, eikös vain 🍾😂

      Poista
    2. Ehdottomasti! Jokainen on just hyvän ikäinen.

      Poista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.