14 maaliskuuta, 2025

Lukupiiristä lisää - ja vähän ehkä muutakin :)

Kiitos - hyvän viikon huipuksi te vielä yllätitte ja ilahdutitte minut tuplasti, triplasti.. moninkertaisesti! 🌹🌹🌹

Olen tässä nyt yrittänyt pyöritellä ajatuksiani suuntaan ja toiseen ja takaisinkin, että mitenkä päin tästä lähdettäisiin liikkeelle.

Minulla on jo olemassa tuo Pöllö kirjojen maailmassa -blogi, jota voisimme käyttää. Siihen on linkki tuossa oikeassa reunassa. 
Vai olisiko teistä mukavampi jos Lukupiirille olisi ihan oma bloginsa? 

Vai kirjoitellaanko kirjoista muiden iloksi täällä Pöllönkulmalla? Mitä mieltä olette te, joita en saanut houkuteltua mukaan - mistään pakkolukemisestahan ei ole kyse, luotan siihen, että täällä Pöllönkulmalla käyvät ovat lukutaidon oppineet aikanaan koulussa 😊

Minä tuolla aiemmassa kyselyssäni kommentteihin jo vastailin, että ajatuksia ja kommentteja kirjoista saa tulla kertomaan, vaikkei kirjaa meidän kanssa samaan aikaan olisikaan lukenut - oletteko samaa mieltä?
Jatketaan näistä yksityiskohdista yms. sopimista, kun on ratkaistu tuo, että missä "kokoonnutaan". 

Se Lukupiiristä tällä kertaa, jään odottelemaan vastauksia ja jatketaan sitten. 

Meille tuli tänään uusi IMURI. Posti kuulkaa ylitti itsensä. Paketti tuli seurannan mukaan suoraan ja viimeiset n. 60 km se tuli vuorokaudessa! Yleensä siinä menee vähintään kaksi vuorokautta. 
Pelkään jo etukäteen, että jos ei huomenna, niin ensi viikolla meillä siivotaan. Oi voi.. 🫣

Mursu kysyi aamupäivällä, että pitäisikö tänään leipoa sämpylöitä, jos ei kaupassa ole leipää. Mikäs siinä, vastasin, täytyy sitten ruveta hommiin. Näetsen jos se sähkömies tulee - ja tietenkin tulisi - meidän tuurilla just sitten kahdelta niin kuin oli ilmoitettu. Ei me kuitenkaan aloitettu leipomista ja kun ilmoitus paketista tuli, Mursu lähti hakemaan sitä saman tien. Kaupan hyllyt oli täynnä leipää! Leivomme sämpylöitä ehkä sunnuntaina. 

Kasasimme imurin ja ihailimme sitä tyyliin "on se hiano" ja "kyllä siinä on kaikkee". Sitten asetuimme odottamaan sähkömiestä. Mursu nukahti sohvalle ja juuri kun minä olin vaipumassa horrokseen tähän nojatuoliin, kuulin auton oven pamahduksen. Tietenkin. 
Nuori mies kävi talon takana vaihtamassa sähkömittarin, siinä ei kestänyt kuin vajaa kymmenen minuuttia. Siitä tiesi, että sähköt on palautettu, kun ovikello soi taas. Vähän kyllä ihmetytti, ettei hän tullut kysymään, että palautuiko sähköt - kai hän näki sen siitä mittarista, alkoi varmaan raksuttaa hullun lailla.. Vähän aikaa istui autossaan tuossa meidän pihalla ja sitten hävisi kuin tuhka tuuleen. Kiitos ja näkemiin. 

Eilen surffailin www.deafmetal.com sivuilla. Oliko vähän ihania koruja Kuunoille. Ja kuinkas sitten kävikään. Menin ja tilasin. Tänään sain sähköpostin, että joudun odottamaan muutaman päivän kauemmin kuin toimitusvahvistuksessa luvattiin, kun ei ole kaikkia materiaaleja. Mutta hän voisi tehdä sen sijaan toisenlaiset, niin saisin nopeammin. Jälleen kerran: mitä asiakaspalvelua! 
Kiitin kauniisti ja sanoin voivani odottaa - ja koskaan ei voi tietää, josko tilaisin lisääkin... 
Pari päivää kauemmin, ei tunnu missään (kun ei ole kyse ystävämme Postin tupeloinnin aiheuttamasta turhasta viivästyksestä) 

Näin meni tämä päivä. Nyt pistän koneen kiinni ja hiivin sänkyyn. Hyvää yötä! 



15 kommenttia:

  1. Vaatimaton mielipiteeni on , että pystään tällä sivustolla. Perusteluiksi sanoisin, että ne joita ei lukupiiri kiinnosta voivat aina hypätä kyseiset tekstit yli, mutta tätä kautta saattaisi sitten myös joku uusi tulokas tulla piiriin pyöritettäväksi :-). Mutta olen valmis mihin vain :-). Sinä olet nyt pomo :-).

    Meitäkin vähän ihmetytti kun kaupoissa oli leipää vaikka jos kuinka. Ja myös sellaisia pienlähileipomoiden leipiä joita ei ole yleensä tai joita ei ehkä huomaa . Leipomolakko ei tosiaankaan näkynyt missään.

    Uusi imuri. VAU. Nyt sitä sitten huristelee ihan ilokseen :-). Minä olen vähän kateellinen kaikille jotka voivat ottaa imuroida silloin kun/jos inspiraatio iskee kun meillä täytyy tehdä se homma vain silloin kun Arttu suostuu menemään imuroinnin ajaksi ulos. Kovalla pakkasella ei onnistu tai jos se on ihan umpiunessa niin en millään raaskii sitä herättää nostamalla imuria esiin.

    Meillä tuo mittarin vaihto kävi kyllä myös tosi sutjatkaasti sekä Touhulassa että Koskelossa ; nuoria ammattimiehiä asialla.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hui - kuulostaa pelottavalta tuo nimitys "pomo" 🤭 Pistäkää heti ruotuun, jos huomaatte sellaisia elkeitä.
      Nyt näen pölypalloja joka paikassa, sielläkin, mistä ne juuri siivottiin pois, kun palautettiin tavarat paikalleen.
      Lieneekö ihmiset hamstranneet leipää pakastimiinsa, samalla tavalla kuin silloin aikanaan sitä vessapaperia? Uskon, että pienet leipomot, joita on lähes joka paikkakunnalla - meillä ainakin vähän joka suunnalla - leipovat leipää tuplavuoroissa, niin että ei meiltä leipä tule loppumaan.
      Aiheesta kukin liitto lakkoilee - sen enempää en aiheeseen puutu.
      Näppäriä ovat nuoret miehet nykyään.
      Tätini kertoi äskettäin, että serkkuni esikoispoika on muuttamassa omilleen ja kun olivat käyneet asuntoa katsomassa, niin asunto oli ollut "ihan ok, mutta tuo hella on kyllä ongelma, kun minä teen ruokaa". Isänsä vastasi, että noh, hän ostaa hellan, laita sinä se paikalleen 😊 - poika oli juuri saanut sähköasentajan paperit!

      Poista
  2. Lukupiiri olisi kiva. Tulisi varmaan tutustutuksi (on se oikea sana, vaikka näyttää oudolta) uudenlaisiin kirjoihin. Hidashan minä olen, mutta ehkä tsemppaisin ryhmäpaineen vuoksi. Minä kyllä tykkäisin ihan omasta sivusta piiriä varten, mutta tämäkin käy, vaikka täällä olisi vaarassa hukkua kaiken muun joukkoon.
    Oli tuolla aiemmassa postauksessa tädillä kaupassa vieteri piukealla. Joskushan se on.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jes, odotinkin Olifantti sinua - olisin varmaan kohta laittanut kyselyä, jos ei sinusta olisi kuulunut mitään.
      Lukemisessa ei pidetä mitään kiirettä, se on minun ajatukseni.
      Katselen ja kuuntelen vielä mielipiteitä ja koitan sitten ratkaista pähkinän.
      Taisi olla joo tädillä vieteri tiukalla, aika usein kaupassa on kyllä itselläkin. Siksi kärryt on usein täynnä tavaraa, ettei siellä tarvitse käydä kovin usein..

      Poista
  3. En kommentoi lukupiiriä - toivotan vain aurinkoista viikonloppua! 😄

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Piti palata: ONNEA uudesta imurista!
      Täti A on ihana: aina lopetettuani imuroinnin, hän istahtaa keittiön tuolille ja puhdistaa suuttimen harjasosan tarkasti. 😄

      Poista
    2. Aurinkoista viikonloppua sinullekin 😊 - me kävimme ajelemassa ja viemässä roskia, ja taas sattui ja tapahtui ❤️
      Ihanaa Täti A, voi kun meidänkin imurin suuttimen joku puhdistaisi. Vai olikohan siinä joku automaattisysteemi 🤔En opetellut käyttöohjetta ulkoa, mutta siivouspäivä siirtyikin huomiselle, ehkä..

      Poista
  4. Jos lukupiiri-idea toteutuu niin minun kantani olisi a) uusi oma blogi sille b) tuo sinun jo oleva kirja blogi.
    Ja semmonen asia kun minä kuuntelen vain kirjoja, sattuneesta syystä niin sehän rajoittaa teitä oikeita lukijoita?!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Sini - keräilen teidän kommentteja ylös tässä viikonlopun aikana, miten kukakin ehtii vastailla ja mietin sitten miten aloitetaan.
      Ei minusta sillä ole väliä lukeeko painetun kirjan vai kuunteleeko sen jonkun muun lukemana, en tahdo rajata osallistujia sillä perusteella.

      Poista
  5. Minusta sopisi vallan mainiosti lukupiirille tuo kirjablogisi - Pöllö kirjojen maailmassa tai jos tahdot pitää sitä lukupiirin ohella, niin sitten pitäisi olla lukupiirille oma bloginsa.
    Onnittelut uudesta imurista. Mikäs vanhalle tuli, vai tuliko vain työuransa päätepisteeseen?
    Meillä ei ole huushollissa imuria enää. Hankimme robotti-imurin ja se on tehnyt siistiä jo reilun pari vuotta. Se pääsee helpommin sänkyjen, sohvan, kaappien alta imuroimaan, mitä minä. Toki joskus haluan ottaa lattiat vielä luutulla, mutta en olleskaan joka kerta. Tykkään siitä ja puhelenkin sille ystävällisesti.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos aimarii - pistän mielipiteesi korvan taa (ne alkaa kyllä olla jo aika täynnä; silmälasin sangat, kuulokojeet.. mitähän seuraavaksi 🤔😉)
      Meillä kun on niin pieni koti, niin meille on riittänyt sellainen varsi-imuri, tosin se on johdollinen.
      Meillä on myös Matto-Mikko; muistatko sellaisen vuosikymmenien takaa? Mursu löysi paikan jossa niitä myydään uutena ja kun se ei ollut kallis, osti meille sellaisen.
      Ja tietenkin lattiaharja. Eli kaiken järjen mukaan meillä PITÄISI olla siistiä.. Siivoojat vain puuttuu 😄
      Robotti-imurikin olisi ihan kiva, mutta säilytystilan vähyyden takia, meillä on kaikki sängynaluset ja sohvanaluset yms. käytetty säilytykseen, lisäksi meillä on kynnyksiä. Mursu hoitaa kaikki ne paikat missä pitää kummarrella.

      Poista
  6. Onnea uudesta imurista! Ja minulle käy jo olemassa oleva kirjablogisi 🥰

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Päivi - imuri toimi hyvin! Mursu testasi sen jo on tosi tyytyväinen.
      Kirjasin mielipiteesi ylös - koetan saada pian jotain aikaiseksi, jotta päästään "hommiin" 😊

      Poista
  7. no mutta! Piti lukea muutama postaus taaksepäin ja eteenpäin - mutta lukupiirihän kuulostaa hauskalta.
    En tosin lupaa muuta kuin seurata, kun olen valtavan huono tekemään mitään hauskaa käskystä (niin kuin esim. lukemaan...) mutta ehdottoman kannatettava ajatus!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Marika - mukava jos tulet seuraamaan. Saattaahan olla, että luettavaksi osuu kirja, jonka olet jo lukenut, jolloin voit kertoa meille muille omia ajatuksiasi siitä.

      Poista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Jätäthän viestin käynnistäsi - tulisin mielelläni vastavierailulle :)