14 kesäkuuta, 2026

Saku Sammakko kosiomatkallaan...

 päätyi Äidin Satumaailmaan ❤️

Sakuun ja moneen muuhun ihanaan betonista tehtyyn eläinhahmoon törmäsin taannoin kauppareissulla. Heti kun näin Sakun, tiesin missä sen koti on. 

Vähän tinkasin ja siitä "hyvästä" jouduin ratkaisemaan kumpi kahdesta eri sammakosta pääsee jatkoon. Tekijöiden tilat ovat pienet (voi miten tuttua..) ja jostain on luovuttava. Kaksi erilaista sammakkoa, mies oli toisen kannalla ja nainen tämän. Minä annoin ääneni tälle sammakolle ja niin tämä kuulemma pääsi jatkoon. 

Ja eilen Äidille, ensin portaille, ettei sentään suoraan kaatosateeseen.


(Jätin tarkoituksella rajaamatta kuvasta pois kaiken ylimääräisen: Stansta tämä on pieni osa meidän roinasta siellä täällä. Ei sisustuslehteen 😜)

Kun olin tehnyt valinnan sammakoiden välillä, sain tehtäväkseni valita "kumpi näistä englanninbulldoggeista on parempi?"  Minä olisin pitänyt vaikka kaikki...

Edellisessä postauksessa oleva uusi keskeneräinen ristipistotyö jonka otin työn alle - uh huh ja voih. Onneksi se ei ole iso, kangas on 😄 Se vain tiheämpää aida-kangasta kuin edellinen. Nytpä sitten tihrustan. Vaan onneksi on suurennuslasi. 

Vieläkö haluatte/jaksatte seurata työn edistymistä vai saitteko ristipistoista jo tarpeeksenne? 😉😄 Ymmärrän kyllä jos saitte, eihän kukaan määräänsä enempää jaksa.

Viikon päätteeksi viikon viimeiset vastaukset ja viikon viimeiset kysymykset. Muistojen arkustakin saattaa löytyä jotain.

1. Missä toimessa Erkki Nysten ja Martti Mäkelä tulivat suomalaisille tutuiksi?
TV-meteorologeina

2. Mikä tupakkamerkki kirveli keuhkoissa Juicen kappaleessa Marilyn?
Boston (Olin nuori ja keuhkoissa kirveli Boston ja brylcreemikutreilla keikkui roston - kuten Saukkis jatkoi 👍)

3. Mikä oli nimeltään polypropeenista valmistettu kannellinen haudutusastia, jota mainostettiin ahkerasti Ostoskanavalla?
Aromipesä
- Aromipesä näkyy olevan saatavilla vieläkin - meillä sitä ei koskaan ollut, mutta jostain syystä riemua siitä tai ehkä sen mainoksista on riittänyt



4. Mitä ovat Combi, Top, Fokus ja Spectrum?
Tietosanakirjasarjoja
- Tämä avasi Pöllönkulman muistojen arkun. Kaikki sarjat ovat tuttuja, mutta viimeinen, Spectrum, se on syöpynyt mieliimme lähtemättömästi. 
Jossain messuilla 1980-luvun lopulla tätä kaupattiin, 17 osaa ja ruotsi, englanti, saksa - suomi sanakirja lisäksi. Ja lisäosia - nykykielellä päivityksiä piti tulla muutaman vuoden välein. 
Kallis kuin mikä, rahaa ei ollut, mutta osamaksulla, osamaksulla kyllä onnistuu. Ja me nuoret, vasta yhteen muuttaneet menimme retkuun! 
Rehellisesti: jotkut maksuista meni perintäänkin, kun ei vaan ollut rahaa, mutta kyllä ne maksettiin. 
Ja kyllä niitä luettiin, siis ihan luettiinkin, muutenkin kuin vain jotain tiettyä tietoa etsiessä. Mutta sitten tuli tietokoneet ja internet - eikä niitä lisäosia ilmestynyt koskaan. Kirjasarja oli meidän kirjahyllyssä 30 vuotta: viimeiset vuodet muistuttamassa elämämme pahimmasta kusetuksesta ikinä 😂😂

5. Minkä tv-ohjelman tunnusmusiikkina kuultiin Roger Whittakerin Finnish Whistler?Patakakkonen
- Patakakkonen on ollut yksi parhaimpia ruokaohjelmia 😊

 


Ja sitten uudet kysymykset - näitä riittää niin kauan kuin vastaajia riittää 🤗

1. Ketä K-kaupan mainoskasvoa Neuvosto-Viron valtiovallan edustajat epäilivät CIA:n agentiksi?

2. Minkä pienen pyörään valmistamisen Suomen hallitus päätti lakkauttaa huhtikuussa 1979?

3. Mitä ovat Joonas, Lokki, Melooni, Pippurikerä, Kaivo, Ananas ja Linssi?

4. Minkä esineen Fredi aikoo lunastaa panttilainaamosta kulkiessaan Kolmatta linjaa takaisin?

5. Kenen autokoulunopettajan kanssa Hannu Karpo teki pitkään yhteistyötä?

2 kommenttia:

  1. Jostain syystä silloin, kun meillä oli vielä akvaario (tutisemattomassa asunnossa), meille ilmestyi kuin itsestään erilaisia sammakoita sinne tänne asuntoa ja parveketta. En tiedä, missäköhän ne nyt ovat, kun mielestäni en ainakaan tarkoituksella ole niitä pois pistänyt, muttei niitä kyllä esillä missään ole... Hmmm. Mutta onpa söpönen Saku! <3

    Ehdottomasti on kiva seurata pisteilysi etenemistä! Eli laita vaan tilannetietoa siitäkin! Ei kyllästytä! Ja jokainen työ, jokainen eteneminen on kuitenkin omanlaisensa, eikä edellisen toistoa!

    Tuosta kirjasarjasta (nuo ovat edelleen ihan vieraita itselleni) tuli mieleen, miten meillä mies kerran "vahingossa" tilasi jonkun kalliin kirjasarjan, en tiedä vaikka olisi ollut yksi noista. Kuulin kyllä, kun olin pyykkejä ripustamassa kylpyhuoneessa, että mies vastasi soittoon, lyhyesti vastaili tyyliin: "ensimmäinen", "toinen", "kotiin" - monta vastausta, ja lopuksi "ki-kiitos!", luuri kiinni. Sitten hän tuli hämmentyneenä mun luo, että hän TAISI tehdä kirjatilauksen. Minä kysymään, että minkä - "en tiedä". Hah! Eli minä sitten soitin puhelimen "takaisinsoitto"-toiminnolla numeroon, josta viimeksi oli soitettu, sieltä vastattiin "haloo", vähän kummastuneella äänellä, esittelin itseni, ja kysyin, että mihin puhelu tuli. Selitti firman ja antoi nimensäkin (taisi TOSIAAN hämmästyä, että joku soittaa siihen numeroon), ja sitten kysyin, että sulla on varmaan esillä vielä ne viimeiseksi tekemäsi kaupan tiedot. Myönsi, ja siihen, että pistäppäs viiva sen yli. Me EI tilata mitään. Pyysin, että lukee viimeisimmän nimen, kelle tilaus on, varmistaakseni, että on oikea. Ja sitten vielä uhkailin kuluttaja-asiamiehellä, jos tuotteita tai laskuja tippuu. Ymmärrätkö? KYLLÄ, kiitos hei! Hah! Mies punasteli vieressä, että eihän noin jyrkkä olisi tarvinnut olla. Vähän ehkä purkautui suuttumus mieheen siinä samalla, koska ihan älyvälkkyä oikeasti tehdä tilaus, mitä EI halua! Voit olla kiltti, mutta tuo menee jo liiallisuuksiin. Toki tiedän, että työtään tekevät, mutta kyllä sillä työn tavallakin ON merkitystä!

    Uudet kyssärit:
    1. Ei mitään hajua.
    2. Jopo on ainut pieni pyörä, jollei ihan lastenpyöriä lasketa, tulee mieleen, muttei siis mitään tietoa.
    3. Ei harmainta aavistusta.
    4. Taas tuli sävel mieleen, Fredin äänellä, mutten siltikään tiedä. Sanat vain eivät jää mun mieleen.
    5. En tiedä tätäkään. Hah!

    Munsta ei olisi kenenkään "tietotoimistoksi". Jostain kumman syystä en ole ikinä Trivial Pursuitista tykännyt. Heh!

    VastaaPoista
  2. Ihan ekaksi pitää sanoa, että kiinnitin huomioni noihin ikkunalaudalla oleviin hienoihin silitysrautoihin. Kun ostin Touhulan niin ostin sen tavaroineen päivineen ja siellä oli katselukerralla juuri kaksi tuollaista samanlaista silitysrautaa , mutta juuri NE oli joku vielä käynyt hakemassa pois ennen kaupan tekoa. Nooo... jos ne oli jollekulle tärkeät muistot :-).
    Saku on niin söpö , että kyllä hänelle kumppani löytyy alta aikayksikön.

    Katselin jo aamukahvin aikaan noita kysymyksiä enkä yhteenkään tiennyt vastausta :-). Nyt on Kari kaverina ja hänen tietojaan tässä kalastelin ja tällaisia ovat meidän vastaukset.
    1. Olisikohan se ollut lihakaupan Väiski Purje ?
    2. Jopo ilmeisesti. Ehdin onneksi saada oman keltaisen joponi ennen sitä.
    3.????
    4.Kello
    5.Ensio Itkonen.
    Nyt en voi ottaa siis yhtään vastausta omiin nimiin :-).

    Kiitos näistä ja hyvää juhannusviikon alkua !

    VastaaPoista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.