03 helmikuuta, 2026

Repolaisen haaste 2026 Helmikuu

Kiitos Repolainen - nyt on haasteesi ensimmäinen osa minulle melko helppo 🥰 

Halaan tietenkin Mursua - viimeksi tänä aamuna, kun teki minulle aamupalaa❤️❤️

Etähalauksen lähetin Pojalle, joka toimi illalla mikrotukihenkilönä, mutta ISON ISON HALAUKSEN hän saa parin viikon päästä, kun tulee syntymäpäivänään käymään. ❤️❤️

Halauksen lentosuukkoineen lähetin ja sain Ötökkätutkijalta viikonloppuna videopuhelussa - suurisydäminen pieni mies kasvaa isoksi, sydän on hänellä edelleen yhtä suuri ❤️❤️

Halauksen lähetin Vara-/Joulupojalle sunnuntaina, kun hänellä oli syntymäpäivä ❤️❤️

Karvaista kaveria halasin sunnuntaina 🐕🐕💕 - niitä ruskeita silmiä ei voinut vastustaa "anna mulle vielä toinen nakki, tiedän että sulla on" 

Teille blogiystäville lähetän mielessäni etähalauksia jokaisen blogikirjoituksen luettuani, ja kirjoitettuani, vaikken aina kommentoikaan enkä muista halata🫂

Halaan rakkaitani, ystäviä, tuttuja, puolituttujakin. 

Halaan heitä, ketkä ovat olleet avuksi. Saatan halata ihan ventovierastakin, jos hän antaa luvan. 

En koskaan halaa ketään väkisin (paitsi Mursua, Poikaa, Ötökkätutkijaa ja Futari-Prinsessaa 😉).

Halaan halauksen tarvitsijaa, välittämättä siitä miltä hän näyttää tai onko hän likainen. 

HALAUS

Halaus välittää lämpöä. Halaus lohduttaa. Halaus kertoo ystävyydestä.
Halaus saa tuntemaan tarpeelliseksi. 
Halaus tuo tunteen, että olen tärkeä juuri sinulle. 

Tämä runontekele pyrki väkisin ulos, kun en löytänyt sopivaa kuvaa


Halaus

Saanko sinua halata
ennen kuin täytyy omaan
maailmaan palata

Saanko sinua halata
saanko kyyneleesi pyyhkiä
voisi hymy huulillesi palata

Saanko sinua halata
kädet ympärillesi kietoa
lämpö sydämeesikin saattaisi palata

Jos annat minun sinua halata
lupaatko ketjua jatkaa
ja  vastaantulijaa joka mielestäsi
halausta tarvitsee,
lupaatko sinä häntä halata?

        030226 athenenoctua

20 kommenttia:

  1. Voihan halaus! <3

    Minä EN PIDÄ vieraiden ihmisten kosketteluista, hoitotahtovihkoonkin olen kirjannut, että vain tutuiksi kokemani ihmiset saavat "hyväillä". Siis ottaa kädestä kiinni, silittää, halata, taputtaa olkapäälle... Ei tule mentyä kampaajallekaan, koska joutuvat siellä koskemaan mun päänahkaan. Yäks! Hoitotoimenpiteet tietty pakollisia koskettamisia, mutta niitä ei nyt yleensä haleihin verratakaan.

    MUTTA mun lähipiiriin pääsee kuitenkin aika helposti, että läheisten lisäksi naapurit, joitten kanssa ollaan muutoinkin tekemisissä, blogikaveritkin, joihin nyt Pöllö, Sinäkin, lukeudut, kuuluvat jo automaattisesti mukaan. Jos joskus joku yllättäen koskee, tahtomattani säpsähdän, kun ensimmäinen tunne on: "POIS!" - tämäkin on joskus noloa.

    Siksi onkin hyvä aina kysyä ensin! <3 Ei ainakaan tule yllätyksenä, jos toinen väistää. =P

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Voi Minz 🫂- lähetän etähalauksen, olen iloinen, että olen saanut sinut ystäväkseni!

      Vierasta ihmistä en kysymättä halaa, minut itseni on vähän niin kuin "opetettu" halaamaan: melontaharrastuksen myötä päädyin mukaan tapahtumaan, jossa tapasin vuosittain viikon aikana satoja ihmisiä. Siellä oli tapana halata aamulla, illalla, päivällä ja aina siinä välillä 😂 Olin tehtävässä, jossa olin aina vähän niin kuin tyrkyllä ja kun tapahtuma alkoi, minua työparini kanssa tultiin - jos ei ensimmäisenä, niin heti toisena katsomaan. Ja halaamaan.
      Siellä oli joskus tilanteita, kun joku tarvitsi olkapäätä, itsekin tarvitsin ja aina sellainen löytyi.
      Siellä oppi myös lukemaan ihmisiä: ketä lähestytään millä tavalla, ketä halataan, ketä kätellään, ketä ei kosketa lainkaan.
      On kiusallista katsoa vierestä, kun halataan väkisin sellaista ihmistä, joka ei halaamisesta pidä. Mursu on yksi niistä - ei ole montaa, ketkä saavat häntä halata ☺️

      Poista
  2. Sinua halaan nyt(kin) virtuaalisesti, koska en päästäisi sinua(kaan) nyt lähelleni. 🫂 Pojan kanssa halataan aina, kun tavataan. 💕 Ja kun erotaan, AINA. Muuten olen vaihteleva halaaja.
    Koskettava runo! ❤️
    Hääätsiih.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kappas, Minz oli täällä samaan aikaan ja siksi: minä tykkään, kun päänahkaani/hiuksiini kosketaan. Muuten väistän tuntemattomien kosketukset. Saatan jopa ärähtää.

      Poista
    2. Sinä myös Stansta 🫂- halaus myös sinulle.
      Jos nyt tapaisimme, yhtä, enkä kahta tai kolmeakaan aivastusta pelkäisi, halaisin sinua jos sinä antaisit halata. Jos et, en siitä mieltäni pahoittaisi.
      Pojan kanssa mekin halaamme AINA kun tapaamme.
      Mursun kanssa toivotamme whatsapilla aina hyvää yötä, kun en ole kotona, joka ilta.
      Ja kiitos 💕💕 - runo vain lähti syntymään... ☺️

      Poista
    3. Otan halauksesi vastaan ❤️:llä - ja aivastan taas.

      Poista
  3. Oi Pöllö - teit oikein HALAUS ennätyksen... otin etähalisi lämmöllä vastaan ja rutistin takaisin - tunsitko?
    Enemmän kuin ihana postaus halauksesta, sen merkityksestä ja kuinka monta halausta saitkaan matkaan... kiitos!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Repolainen 🫂 - tunsin kaikki halaukset, jotka on minulle tänään lähetetty

      Poista
  4. Nyt oltiinkin samoilla ajatuksilla molemmat kun minä juuri äsken kirjoittelin omat ajatukset tuosta helmikuun haasteesta.
    Ihana runo !!!
    Kaukohaleja :-)).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Terhi 🫂
      Haleja sinulle ja rapsutuksia Artulle ja Karillekin paljon terveisiä!

      Poista
  5. Minä pidän halaamisesta, siitä, kun saan halin, mutta myös tykkään halata. En tietty mene vieraita immeisiä halimaan.
    Lapsena meillä ei halittu. Myöhemmin kyllä halasin isää ja äitikin, kuten he myös minua.
    Ihanaa on halat omaa poikaa ja pojanpoikia, jotka ovat salskeita aikuisia jo. Heille minun on joskus muistutettava, ettei minua kovin voi rutistaa, voin mennä rikki.
    Hienosti kerroit halaamisesta ja loppuruno niin herkkä, sydämellinen.
    Halit sinulle!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos aimarii 🫂
      Mummut halasivat kun olin lapsi, äiti tietenkin myös. Kyllä isäkin varmaan, sitä en muista, mutta muistan kyllä, että isän sylissä istuin usein mummolassa ja kylässä.

      Yllättävimmät halaukset on olleet Vara-/Joulupojan häissä: odoteltiin hääparia juhlapaikalla ja Pojan entiset koulukaverit tulivat juttelemaan kanssamme JA HALASIVAT minua!
      Kuin myös itse sulhanen kun oli meidän vuoromme onnitella ja hän oli ensin meidät ripittänyt "mitä ne varavanhemmat vasta täällä tulee, teidänhän olisi pitänyt olla jo alkupäässä" 😄

      Poista
  6. Aikoinaan, kun siirryin töistä eläkkeelle, jouduin joukkohalauksen objektiksi - vai pitäisikö sanoa subjektiksi? Sama se, sillä mukava muisto siitä jäi, oli helkkarin kiva rutistella ihmisiä - etenkin naisia, kun olivat he pehmeämpi. Ja ylävartaloltaan kumpuilevampia.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Eli sinä kuulut halailijoihin; tykkäät halata ja vastaanottaa halauksia.
      Lähetän halauksen sinullekin 🫂 - uskon, että halaisimme, jos tapaisimme livenä. Tai mistä sitä tietää, vaikka olisimme tavanneetkin, joskus jossain 😄

      Poista
    2. Totta kai halaisimme. Piiiiiiiiiitkääääään.

      Poista
  7. Itse en ole kova halaamaan, mutta siedän sen joiltain ihmisiltä. Toki lähipiiri saa halata aina. Aikoinaan eräs tutun lapsi halusi aina halistaa ja sana on meillä edelleen käytössä :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ihana sana, halistaa ☺️💕
      Kaikki ei vaan ole halaajia ja se pitää muiden hyväksyä.
      Mutta sekin on mielenkiintoinen asia halaamisen suhteen, että esim. isäni eikä vaarini ollut olleet halaajia, mutta vanhemmiten hekin halasivat kun lähdettiin kylästä. Ihmiset siis muuttuvat ☺️

      Poista
  8. Saat halata💖🤗kaunis ja ihana runo!Halaan takaisin!

    VastaaPoista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.