12 tammikuuta, 2026

Ei porkkanoita tänään, kiitos

 Just nyt ei tee yhtään mieli porkkanoita, ei missään muodossa. Oikeastaan jo pelkkä ajatus ja kirjoittaminenkin porkkanoista saa aikaan huonon olon.

En tiedä minkä vuorokauden mittaisen vatsataudin sain. Luulin ensin, että jaahas, taas söin jotain, mikä aiheutti jonkinlaisen hermeettisen närästyksen ja nousin ylös sängystä kohti jääkaappia ja join lasillisen maitoa - se yleensä auttaa. 
Ei auttanut tällä kertaa. Olo vain paheni. Nousin ylös ja tulin tähän nojatuoliin istumaan, otanhan tässä usein iltapäivisin kevyesti tunnin torkut, ihan hyvin voisin nukkua tässä. 

Yksityiskohtaisemmin en kerro, ei ole kivaa teille. Pääsin lopulta kuitenkin takaisin sänkyyn, nukkumisesta ei tullut mitään. Kuuntelin seinäkellon lyöntejä ja odotin, milloin Mursu heräisi. Heti hyvän huomenen toivotuksen jälkeen pyysin tuomaan verannan pakastimen päältä ämpärin (kuka älypää on laittanut KAIKKI ämpärit korkean kaapin päälle - minä vaan kysyn). 

Sängyssä sitten vietinkin koko eilisen päivän, puolinukuksissa. Olisi ollut hyvää aikaa lukea blogeja ja vastailla kommentteihin, mutta ei ollut riittävästi aivokapasiteettia.

Olisi pitänyt käydä tekemässä lumityötkin Mursun kanssa, mutta eipä ollut minusta siihen. Saihan tuo ne yksinkin tehtyä, kevyttä pakkaslunta ja kun ei ole isoa pihaa, mutta on kurjaa kun ei pysty auttamaan, kun tietää, että toista sattuu koko ajan ja sitten särkee loppupäivän. Ja tietenkin: just kun olet saanut lumityöt tehtyä, niin lumiaura ajaa tiensuuhun sellaisen näpsäkän tömpäreen. Että jos et käy sitä kolaamassa siitä pois, se takuulla jäätyy siihen esteeksi. 
Tosin voi käydä niin kuin viime talvena, että joku mystinen auramies käy sen traktorilla ajamassa siitä pois. Ei ole vieläkään selvinnyt kuka oli käynyt ajamassa meidän tien suun puhtaaksi lumiauran jäljiltä. 

Illansuussa Mursu tuli kysymään täytettäisiinkö dosetit - telepatia toimii jo nyt ☺️ (aamupäivällä tuli joku tiedeohjelma, jossa aiheena oli mm. telepatia ja olisiko joskus tulevaisuudessa mahdollista kommunikoida pelkästään telepatian avulla) 

Dosettien täytön jälkeen Mursu teki mukillisen Kuppi kuumaa -juomaa, kun en ollut syönyt mitään, vettä vain juonut. Se teki ihan hyvää. Iltapalaksi lääkkeet ja myöhemmin maitoa - jo vain aamulla heräsi ihan eri Pöllö kuin eilen. 
Ääni käheänä ja kurkku karheana *minä en kuorsaa...😏😏*

Nyt olen reippaana yrittänyt kirjoittaa tätä "Ajankohtaista Pöllönkulmalta" -osiota. 
Rohkeasti syönyt oikeata ruokaa. Saanut kuulla, ettei isoja porkkanoita saa syödä kuin kaksi päivässä. 
Tarkkaan ottaen, en saisi syödä porkkanoita kuin keitettynä, mutta kun ne tökkii, on tökkinyt siitä asti kun Äiti alkoi opettaa kiinteän ruuan syömistä. Eli kun en vielä ymmärtänyt perunan, porkkanan ja banaanin eroa - paitsi mausta. Ihan sama millä nimellä niitä kutsuttiin. 
Dilemma: pitäisi syödä kasviksia, mutta en oikeastaan saisi syödä kasviksia. Ole siinä sitten. En silti aloita suklaan syöntiä uudestaan. 

28 kommenttia:

  1. Oletko kokeillut uunissa paahdettuja kasviksia? Porkkanaa, sipulia, punajuurta, palsternakkaa, kaalikin sopii ja jotain voi jättää poiskin. Porkkanoihinkin tulee ihan erilainen maku näin..
    Teillä siellä taitaa olla enemmän lunta kuin täällä susirajalla.
    Hyvä että selvisit päivän sairastelulla mahapöpöstä, toivottavasti ei tarttunut Mursuun..

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mursuun ei tunnu tarttuvan mikään - onneksi. Pahdetut kasvikset on kyllä hyviä, olet oikeassa, tulee vain niin harvoin tehtyä.
      Meillä on tosiaan aika paljon lunta, täällä olisi lasten mukava olla pihalla.

      Poista
  2. Auts..... rallatus pään sisältä: "Popsi, popsi porkkanaa, ham... lienee nyt tosi huono vitsi... Ujuttaisitko niitä (ja muitakin vihanneksia) raasteena esim. jauhelihan joukkoon, murekkeisiin, pulliin, pihveihin... Ja toivottavasti oli tosiaan vain "yliannostuksesta" ja selvisit päivällä, että viikon muu ohjelma toteutuu.... tsemppiä kohti iloisempia aikoja!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Taisi olla ihan vaan perus vatsatauti, joka vähäksi aikaa pistää stopin kaikelle mikä tuli ulos ja niistä "huomattavin" oli se porkkana 😛 Kalapuikotkaan ei nyt kuulosta kovin herkulliselta eikä ruisleipä.
      Porkkanassa ei ole mitään muuta vikaa kuin se että mun pitäisi syödä se mieluiten keitettynä, mutta se on sama kuin yrittäisin syödä kesäkeittoa - ei vaan onnistu.

      Poista
  3. Mikäs sen ikävämpää kuin vatsatauti!
    Minulla se menee niin, että ensin närästää ihan hirveästi , mutta en haluaisi kuitenkaan oksentaa ja sitten toivoo että tulisipa oksennus että olo helpottuisi.
    Toivottavasti pääsit jo taudista eroon mutta et ihan kokonaan porkkanoista :-).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juuri tuollaista oli! Oksentaminen on kamalaa, mutta kyllä se sitten helpottaa - on ihan voipunut olo sen jälkeen 😄

      Tauti on jo helpottanut ja kyllä varmaan rouskutan vielä porkkanoitakin, kun aikaa kuluu.

      Poista
  4. Vatsataudit on aina kamalia! Toivottavasti on oireet kokonaan jo poissa! Joskus nämä kun kulkevat aalloittain, eli juuri kun luulee, että se on ohi, se iskee taas. Tai näin ainakin meidän porukoilla aina. Onneksi vatsatautia ei nyt ole (muistaakseni) ollut kellään läheisellä vuosiin. Koiraa siis lukuunottamatta.

    Jäin vain miettimään, että miksi et saisi syödä kasviksia? Siis MITÄÄN kasviksia, vai vain joitakin? Ei kait kukaan ole allerginenkaan kaikille? Itsellä ja miehellä ongelmana sappi ja kihti, joten puriinipitoiset salaatit, esim rucola, on vältettävien listalla, samoin palko-, sipuli- ja kaalikasvit. Varsinkin raakoina. Mutta jäävuorisalaatti, porkkana, punajuuri, kuorittu kurkku, tomaatti, paprika jne. ovat kuitenkin ihan ok. IBS:n ja sappivaivojen takia huomasin myös, että esim. yksin syötynä omena ei käy. Tulee kamalat vaivat, MUTTA jos sen omenan kuorii ja paloittelee vaikka salaatin joukkoon, tai rahkaan, mitään ongelmia ei tulekaan. Joskus se kokonaisuus merkkaa enemmän kuin ne yksittäiset osat mitä syö. =)

    Mutta mä EN tykkää porkkanasta kuin kypsennettynä. Hah! Pehmeää sen olla pitää. Mummuni osasi kyllä saada mehut irti raa'astakin porkkanasta, kun raastoi vanhat, puumaisetkin porkkanat - ja sai tosi raikasta, kosteaa, hyvänmakuista raastetta lautasenreunalle! Olisinpa ehtinyt tajua kysyä, että MITEN hän sen teki, nyt on myöhäistä. Äitini on emäntäkoulun käynyt, ruoanlaiton ammattilainen, muttei hänkään tiedä, miten kuivuneesta, isosta, puumaisesta porkkanasta saa miltei suussasulavan pehmeää ja makoisaa. Mystistä!

    Parempaa viikonjatkoa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kunnon tyhjennys ja vuorokauden paasto, sitä Kuuma kuppi -juomaa lukuun ottamatta teki tehtävänsä. Kyllä oireet on jo hävinneet ja tarkoitus on lähteä Isolle Kirkolle torstaina - huominen on vielä aikaa toipua, kun ottaa rauhallisesti. Stepperi saa nyt levätä ihan rauhassa.

      Virallista diagnoosia ei ole kun tutkimukset jäi aikanaan kesken eikä niitä ole jatkettu - ei jatkettu nytkään 🤷‍♀️🤷‍♀️ - mutta refluksitaudiksi tätä silloin epäiltiin ja siihen olen lääkityksen saanut. Ne kasvikset joita voin syödä siis pitäisi ainakin keittää tai höyryttää, kuoria (esim. kurkku eli syötäväksi jää vettä ja siemeniä 😜).
      Mulle kypsennetyt kasvikset on kauhistus, tiedän, että aikuisen pitäisi "osata" syödä niitä, mutta ne mulle oikeastaan sama asia kuin monelle on simpukat, valkosipuli, etana tai homejuusto.

      Banaani on vihonviimeinen, pahempi kuin suklaa. Josta onneksi olen päässyt eroon.
      Hedelmiä tulee syötyä talviaikaan vähän, ihan periaatteesta ostan mahdollisimman vähän ulkomailta tuotuja elintarvikkeita, vaikka aikaa turha sekin periaate taitaa olla (tästä aiheesta noin ylipäätään voisin taas paasata vaikka pari tuntia 😜😄)
      Onneksi täältä maalta saa kesällä hankittua oman kylän marjoja pakastimeen.

      Täytyypä katsoa tuosta vanhasta Keittotaidosta löytyisikö sieltä ratkaisu porkkanaraaste -ongelmaan - miltä vuodelta se nyt olikaan. Jostain viime vuosisadan alkupuolelta.

      Poista
    2. Ah, juu, refluksiongelmat kyllä haittaavat myös monessa asiassa. Vaikka siinä on paljon yhtäläisyyksiä sappivaivojenkin kanssa, näköjään. Tuo kuorittu kurkku tuoreena on kyllä ihan ok mm. leivän päällä ja salaateissa. Ystäväni, jolla on paha refluksitauti, ja hänellä on vahva lääkityskin siihen, kummasteli, että hän kyllä kykenee mm. suolakurkkua syömään JA äitinsä tekemää hölskykurkkua (siis tuorekurkku viipaleina, sokeri, etikka ja tilli) ilman mitään ongelmaa. Meni kuulemma kauan, että uskalsi kokeillakaan. Mutta näin ollaan erilaisia ihmisiä jokainen. Yhdelle tulee oire yhdestä, toiselle toisesta. Ja kun taas yhdistelee asioita eri tavalla keskenään, taas voi tulla yllätyksiä lisää.

      Suklaa tuntuu olevan monille ongelma, onneksi en ole ikinä suklaasta tykännyt, PAITSI se After Eight-neliö. Inhoan tummaa suklaata ja inhoan minttua, mutta sitten tuo After Eight -suklaa onkin niin herkkua, että jos saan laatikon, ja yhden syön -> huomaan laatikon olevan kohta tyhjän. :O

      Niin, ja suklaamoussesta tykkää, KUNHAN se on vaaleaa ja ilman kokkareita (niitä suklaahippusia siis en kaipaa). =P

      Höyrytys tekee kasviksista lötköjä, mutta paahtaminen rapeuttaa. Me joskus höyrytetään juurikin noita punajuuria ja porkkanoita (tikkuina tai viipaleina), mutta sitten laitetaan ne vielä eri tavoin maustettuina uuniin paahtumaan, ja niistä tulee kuin chipsejä. Suolan määrällä pystyy leikkimään, että ovatko terveellisempiä vai harvinaista herkkua. ;)

      Toivottavasti löydät oman keinon käyttää vihanneksia niin, ettei syöminen kostaudu! <3

      Poista
  5. Mahatauti on kamalaa. Minulla on ruokatorvessa panta, joten en pysty oksentamaan vaan istun pöntöllä. Mustikkakeitto rauhoittaa vatsan ja muutama päivä kannattaa mennä vellilinjalla. Porkkanat ei käy missään tapauksessa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En muistanutkaan millainen se on, kun en ole vuosiin sitä sairastanut.
      Parin vuoden takaista angiina-mitä lie-korvatulehdus-streptokokki -sairaalareissua lukuun ottamatta meillä sairastetaan (koputan puuta) harvoin, tai jos on joku flunssa meinaa tehdä tuloaan, se häviää nopeasti hunajalla ja inkiväärillä.
      Mustikkakeiton unohdin ihan kokonaan - olisin voinut ostaa tänään kun käytiin kaupassa. Tosin itse tehty olisi parempaa, mutta nyt ei ole mustikoita pakastimessa.
      Ihminen on kyllä kaiken kaikkiaan merkillinen kapine; vähän kuin auto tai joku muu moottorivempain: kun yksi osa toimii, toinen yskii 😜

      Poista
  6. On ihan kenkkua tulla kipeäksi, mutta onneksi tautisi ei kauan kestänyt.
    Porkkanat, jo spystyt lukemaan edes niistä, mutta kerron kuitenkin. Siis porkkanasta pidän raasteena, laitan raasteena keittoihinkin, myös ohuina tikkuina pannulla kuullottaen sipulirenkaiden kanssa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Onneksi tauti meni nopeasti ohi, parilla kunnon rykäisyllä ja peiton alla lusmuilulla. Pelkäsin vain, ettei unta riitä enää yöksi, kun on koko päivän torkahdellut, mutta hyvin sain nukuttua.
      Täytyykin kokeilla tuota porkkanaraasteena keittoon laittamista.
      Jauhemaksakastikkeeseen ja -pihveihin olen laitoin porkkanaraastetta, silloin kun tein ruokaa. Nyt olen niin paljon Mursun ruuanlaiton varassa, että on melkein syötävä sitä mitä tarjotaan, toiveita toki saa esittää ja auttavan käden ojentaa.
      Tuota ohuiden tikkujen kuullottamista pannulla olen tässä parin päivän aikana miettinyt, nyt kun on vielä muutama porkkana jäljellä ja niille jotain pitäisi tehdä.
      Taidan raastaa ne ja laittaa raasteen pakastimeen, onpa sitten ainakin mehukasta kun sulattaa sen. Lähden ylihuomenna Isolle Kirkolle, Mursu ei varmaan niitä sillä aikaa syö... 😄

      Poista
  7. Huomenta!
    Pakkasessa olisi reippaasti porkkanaa niin raasteena kuin paloinakin. No, aamuyön uunimunakkaassa on jotain kasviksia. Vatsatauti on kirjaimellisesti hanurista! Onneksi se meni sinulla nopsaa ohi!
    Huomenna tulossa tänne???

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Huomenta!

      Jos vielä saan tarkentaa vatsatautia, se on sieltä syvältä ja poikittain...

      Vielä tänä aamuna suunnitelma on tulla, mutta koska matkustusväline on muuttunut eli en tulekaan junalla enkä tiedä mihin aikaan ollaan perillä, tarkoitus on laittaa tarkempi viesti perjantaina, ok?
      Anteeksi, kun olen hankala 🫣

      Poista
    2. Et ole yhtään minua hankalampi!! ♥
      WA:ssa näkyy poistettu viesti? Onko jotain tapahtunut??

      Poista
    3. Tlanne on porkkana! ♥ Palaamme porkkanakipolle, kun sen aika on.

      Poista
    4. Paaaljon porkkanoita ❤️❤️❤️❤️❤️

      Poista
  8. Tervehdys! Olen ollut sairaana, mutta ehkä lähitulevaisuudessa jaksan jo päivitelläkin. Kiva kun kävit moikkaamassa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Toivottavasti olet jo hyvän matkaa toipumassa. Piti käydä kylässä jo aikaisemmin, mutta Joulupukin katoaminen, pahus soikoon, sekoitti koko pakan 😜

      Poika oli eilen käynyt kirjakaupassa ihailemassa kirjaa 😄

      Poista
    2. Kirjakaupassa on ihana haistella uusia kirjoja :)

      Poista
    3. Niin on! Mä kun pääsin elämäni ensimmäisen kerran Akateemiseen kirjakauppaan joku 20 vuotta sitten, mä vaan kävelin siellä ja juoksutin sormiani pitkin kirjojen selkiä, aikomustakaan sen enempään - kunnes pääsin ylimpään kerrokseen. Sitten kysyin Pojalta missä siellä on se ja se -osasto 😄

      Poista
  9. No nyvä kun meni vatsatauti ohi. Ei kiva. Halaus.

    VastaaPoista
  10. Sus' - Kunhan ihmiset alkavat keskittyä enemmän henkiseen kehitykseensä ja irtautuvat materia-keskeisestä elämän menosta niin nuo tele-alkuiset eri kyvyt alkavat ilmaantua.
    Itse olen asettanut joskus noin v.2000 taavoitteeksi pystyä pudottamaan pullonkorkki pöydän reunalta lattialle, ihan vaan tuijottamalla. Siis ihan oikeasti, kyllä pitää sen verran saada ajatukseen potkua, nyt jo pystyy "tönimään" ihmisiä ajatuksella, vaihtamaan joukon tunnelmaa, jne. Lievästä psykoosistakin olen muutaman ihmisen nostanut pois, ainakin hetkeksi. Se uskooko joku näitä juttuja, ei voisi vähempää kiinnostaa kun itse tiedän niiden toimivan.
    Pö-Lölle hyvää telepaaattisesti ja näin vanhahtavasti myös sanallisesti ;D Aouuuu, ulvooo...kuuluuko!! Haloo?? ;DDDD

    VastaaPoista
  11. Yih, mahatauti on mun kammotus. Muistan kun neljästä lapsesta joku aloitti oksentamisen, tuli välittömästi huono olo :D Suurimmaksi osaksi senkin vuoksi, että tiesi että se yleensä käy kaikki läpi, ja äiti on se joka sairaanakin hoitaa. Onneksi sun tauti meni ohi!
    Meilläkin sairastettiin joulun kunniaksi, kirjoitin juuri valituspostauksen ja sairaskertomuksen.
    Pysytään terveinä, jookos!

    VastaaPoista
  12. Jos valita vois, niin mieluummin sairastaisin nuhakuumeenkin kuin mahataudin. Se hyvä puoli mahataudissa on, että se menee yleensä nopeasti ohi, muuta hyvää siinä ei sitten olekaan. Taisi sinunkin mahatautisi mennä jo? Pojan poika pyysi pienenä aina maitoa, kun oli jotain harmia, "maito helpottaa" oli pojan hellyttävä kommentti. Isälläni oli sama ongelma, olisi pitänyt syödä tuoreita kasviksia ja marjoja, paitsi ei kuitenkaan saanut syödä niitä, ei ainakaan kovin paljon.

    VastaaPoista
  13. Me saimme kerran miehen kanssa samanaikaisesti vatsataudin ja kävimme kumpikin toinen alakerrassa ja toinen ylhäällä vessassa. Senjälkeen kävimme vielä kaksi kertaa voi sanoa käsikädessä samalla asialla. Sitten tiemme erosivat. Näin kului kokonainen päivä ja yö . Kyllä se on ihanaa kun saa tämänkin jakaa toisen kanssa.
    Luin ensin että hän kysyi täytetäänkö donitsit. Ajattelin nyt alkaa jotain sentään mennä alas 🤭🤭

    VastaaPoista
  14. Tuollainen loma varmasti piristää. Mekin ollaan ukon kanssa kuin siiamilaiset kaksoset. Käydään joka paikassa yhdessä. Kun menin noopsaan käymään S-marketissa, kassa kysyi "missäs ukko?

    VastaaPoista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.