26 tammikuuta, 2025

Vieläkö maapallo on radallaan?

Bingosta puuttuu enää yksi ruksi, sitten olisin kuin olisinkin hoitanut homman kotiin. Hih..vähän taas sääntöjä joustaen, mutta kuitenkin. 

Ajamisen jälkeen jäi vielä tehtäväksi MAALATA ja KOKATA. Maalaaminen näin talviaikaan on vähän hankalaa, kaikki ne maalit joilla maalaisin ovat joko ulkovajassa tai työhuoneella. Eikä talon seinää voi talvella maalata. 
Yksi vaihtoehto on tietysti meikkaaminen. Jos oikein muistan, Vaarini käytti meikkaamisesta sanaa maalaaminen. "Kylläpä on maalattu nainen" 😉 Harkitsen asiaa.

Eli ruksi tuli kohtaan KOKATA. Tälläkin kertaa Mursun avustuksella, koska olen vähän lyhyt toisesta päästä - yläpäästä. Onneksi olen riittävän pitkä alapäästä, jalkani ylettyvän lattialle (ja maahan) asti. Joustaminen säännöissä tulee tässä kohtaa: en tehnyt ruoka-ruokaa vaan LEIVOIN. 

Leivoin sämpylöitä ensimmäisen kerran varmaan 15 vuoteen. Ohrajauho-vehnäjauhosämpylöitä. 

Joo, ne näyttää vähän perunoilta, mutta uskokaa pois, ne on hyviä ja niitä ei tehty enempää kuin nuo. Niitä on vielä kaksi, huomiselle aamupalalle. Mursun mielestä ne on parhaita. 💕

Kävi katsokaas niin, että pääsi leipä loppumaan aamupalalla. 
- Pitää varmaan lähteä kauppaan, ei ole leipää, sanoi Mursu.
- Jos leivon huomisaamuksi sämpylöitä, onhan meillä pakastimessa se puolikas hiiva. Jäi siitä kun tehtiin pizzaa.
- Niin no..
- Vai onkohan meillä sitä kuivahiivaa vielä?
- On sitä. Ainakin kaks pakettia.
- Onko se kuinka vanhaa - vanheneeko hiiva?
- Onhan tää päiväys mennyt, mutta kyllä tää varmaan toimii (sanoo Mursu, joka on ollut hiivatehtaalla töissä vuonna leivinhiiva ja oluthiiva)
Ja niin me sitten otettiin muut tarveaineet esiin ja tehtiin taikina ja sämpylöitä ja todettiin, että vaikkei ole leivinlautaa, niin itse tehdyt sämpylät on parempia kuin kaupan sämpylät ja meillä ruvetaan leipomaan! 
Ja kaikesta huolimatta maapallo on radallaan, uskotteko? 

Mutta.

Kuka muu muka? 
Olin JUST tallettanut kuvia työpöydän kansioon ja poistin sitten gmailissa ladattuja tiedostoja (en osaa selittää sen tarkemmin) ja tsädäm! Sinne hävis se bingokin vaikka se oli ihan itsekseen työpöydällä! Eikä löytynyt mistään, ei niin mistään.  
Mutta hah - muahan ei nujerreta noin vaan. Kävin hakemassa Repolaiselta uuden tyhjän pohjan ja laittelin uudet ruksit. Ei mulla sentään NIIIIIN huono muisti ole, etten olis muistanut mitä vielä puuttuu. No se yksi. 


25 kommenttia:

  1. Siilä bingo-tiedostolla on nimi, etsi sen nimen perusteella. Ja nimen saat selville tästä uudesta lapusta kun klikkaat kakkos-painikkeella valikon auki, ja valitset Nimeä uudelleen, siis jos ei näy siinä kuvan alapuolella se nimi jo entuudestaan. Roskikseenhan ne menee mutta jos olet onnistunut muualle laittamaan niin siellä voi olla muutakin tavaraa... .
    Maalata nyt voi vaikka vesiväreillä paperille kuvan. Tai ensin pöllöksi veistetyn puun. Tai sit sen sotamaalauksen, niinkin on kutsuttu kun nainen juhlameikin(-isku) tekee ;P Ja kokkaamista se on leipominenkin, kokata=laittaa ruokaa.
    Viisasteli Sus' ;O ;D

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei löydy ei - mikrotukihenkilöni 1 eikä myöskään 2 saaneet selvitettyä kadonneen tiedoston salaisuutta. Mikrotukihenkilö 1, jota myös Pojakseni kutsutaan, on alan koulun käynyt, kuten myös mikrotukihenkilö 2. Etätuki toimii 👍👍- mutta Win 11 elää omaa elämäänsä, huolimatta ohjeistuksesta "älä räplää" 🫣
      Vesivärien ostamista mietin about 5 sekuntia. Sitten varmistin asian kysymällä itseltäni "Miksi?" Ei ole käyttöä vesiväreille, valitettavasti, ja kuten totesin, työhuoneella, joka on lumen takana, on käyttökelpoisia värejä = maaleja riittävästi minun käyttöön.
      Voisin tietysti kysyä, pääsenkö tuohon päiväkotiin maalaamaan 🤔🤔
      Iskumeikkiä en enää tarvinne - Mursu on hoideltu, aamun au naturel -meikki kelpaa koko päivän 😂 Me ollaan maalaisia.
      Sori Sus' 🤷‍♀️ Ai niin, sori, mun ei pitänyt pyydellä anteeksi. Sori...

      Poista
    2. ;DD et saa!! Ajattelinkin sen meikin suoritteena bingoon, en mursunvaihtoa varten, ei kai se vaihtamalla parane ;DD

      Poista
    3. En usko paranevan ja kun on yhden hyväksi kouluttanut, en viitsi nähdä vaivaa uuden kouluttamiseen. Ei maksa vaivaa - verikoe sen juuri todisti.

      Poista
    4. "– Onko kyseessä harmaahylje (Halichoerus grypus), vieraan vallan pienois­sukellusvene, Loch Nessin hirviö vai mursu? Vai jotain ihan muuta? Emme tiedä." I-S
      Mitäs se sun miehes oikein touhuaa?? Vai oliko asialla joku muu, kuka muka?? ;DD
      Nykyään tulee hihittelyn aihetta aina kun bongaan "mursun" jossain, -taas se pöllö mursu seikkailee.
      Elämän pieniä iloja, hih!! ;P

      Poista
    5. Siinä sitä onkin miettimistä 😉😉 Mörkönä lapset sitä ennen pitivät, mutta eivät enää.
      Poika toi pienenä kaverinsa meille kotiin ja kaveri vähän arasteli Mursua, eikä uskaltanut tulla eteistä peremmälle. Poika tuumasi:
      "Hei, ei sitä tarvi pelätä, onhan se vähän iso ja ruma, mutta se on ihan kiltti. Se on mun ISKÄ!" 💕

      Poista
  2. Ehdin jo vastata kommenttiisi omassa blogissa ennenkuin näin tämän tekemäsi bingoruudun. Rasti tuli ja komeasti !!
    Turhaan kainostelit leipomista. Hyvän näköisiä ja jos vielä makukin oli hyvä niin leipomisesta voi tulla tyystin uusi aluevaltaus ??? Mihin vielä päädytkään....Koko suomi leipoo :-))).
    Minä en ainakaan paljon piittaa noista kuiva-aineiden päivämääristä. Hiivaa saatan lisätä pikkuisen enemmän jos on kovin vanhaa :-) , mutta sekin voi olla vain varotoimenpide.
    Älä vaan kerro Mursulle, ettei se leivinlauta ole välttämätön :-).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Maku on hyvä - tai oli, aamupalaksi sämpylöitä riitti kun pidettiin näppimme niistä illalla irti.
      Sämpyläleipureita meistä taitaa siis tulla, on ne parempia kuin kaupan (=isojen leipomoiden) höttösämpylät.
      Mutta Koko Suomi leipoo - ei sentään, ihan sinne asti en sentään yllä, vaikka joskus ihmettelenkin millä taidoilla joku on sinne päässyt "etkö nyt tuota tiedä" (esim. liivatteen käyttö)
      Meillä myös ollaan ylipäätään päiväysten kanssa aika suurpiirteisiä. Jos maku ja haju on kohdallaan, niin ei sen niin tarkkaa.
      Ja ei, edelleen oltiin yhdessä sitä mieltä, että se leivinlauta tarvitaan. Ehkä jopa vähän erilainen kuin perinteinen.... 😉

      Poista
  3. Minullakin puuttuu "maalata". En meikkaa ollenkaan, en omista vesivärejäkään. Olisi akryylimaaleja ja kiviä, mutta into puuttuu vielä. 😄
    Hyvää alkanutta viikkoa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meikkejä kyllä on - niidenkin "päiväys" taitaa olla jo mennyt. Viimeksi ripsiväriä ostaessa piti Tokmannilla kysyä nuorelta tytöltä kysyä, mikä on paras ripsiväri! Että niin usein... vanha oli jo kuivunut.
      Sujelle jo vastasinkin, että vesivärejä mietin hetken, mutta tulin tulokseen, että mitä minä niillä, kun ei ole tuttavapiirissä lapsia, jotka kävisivät kylässä joita niillä viihdyttäisi. Turhaa...
      Työhuoneella lumen takana on A-nopin maaleja käyttöön jos toiseen, joten maalien ostaminen ei ole oikein fiksua.
      Hyvää alkanutta viikkoa sinullekin!

      Poista
    2. Kiitos!
      Täältäkin löytyy läjä "vuosisata" -meikkejä ja veikkaan, ettei ripsiväriä/-värejä saisi enää edes auki. 🤔 Jospa saisin ne ihan roskapussiin saakka.....

      Poista
    3. Ei huono ajatus - haaste siinäkin: vanhojen meikkien yms. hävitys?

      Poista
    4. Eikös niillä meikeillä voisi maalata? Jos naamaan niin tarttunevat paperillekin, olisipahan erikoinen.. ;)

      Poista
    5. Enhän mä nyt hyviä meikkejä sellaiseen tuhlaa 😉 Niille VOI joskus vielä olla käyttöä. Paitsi jos ne on kuivuneet. Ei voi maalata.

      Poista
  4. Mä maalaan aina aamulla silmät päähän :D

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mä yritän silloin tällöin, mutta kun on lasit, ne katoaa niiden taakse kuitenkin 😊

      Poista
  5. Hihhii, minä maalasin silmäni kaikilla sateenkaaren väreillä kaatumiseni jälkeen. Ovat nyt keltaiset.
    Itsetehty leipä on parasta. Minä innostun tekemään välillä patonkeja ja pataleipää. Ne saan aina onnistumaan.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hih - voi enkuli 🤗 Olet siis saanut bingoosi ruksin kohtaan "maalata".
      Koputan varmuuden vuoksi puuta, mutta en taida tällä kertaa ottaa mallia sinun maalaamisesta. Vannomaan en mene - huomisesta kun ei koskaan tiedä.
      Pataleipää on pitänyt monta kertaa kokeilla, mutta kun puuttuu se oikean kokoinen pata.

      Poista
  6. Olenkohan ihan vikaan tajunnut tämän Repolaisen bingoidean, kun luulin,e ttä bingo on siinä, kun saa yhden rivin pystyyn, vaakaan tai viistoon aiakseksi.
    Sinä aloit ihaan puuhapäälle bingorivin saadaksesi.
    Kannatta ruksia bingoriviä, niin alkaa kokkaamaan, siis leipomaankin.
    Taisin saada leipomisidiksen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ihan oikein olet varmasti tajunnut - taisin vain ruveta ahneeksi 🫣🫣
      Ja kun olen tällainen sääntöjen säätäjä. Jos ei ole ihan tarkkoja sääntöjä, niin minähän säädän.
      Vielä on muutama päivä aikaa miettiä sitä maalaamista, sitten olisi koko "lappu" täynnä.
      Mutta nyt odotan innolla minkälaisen leipomisidiksen sinä sait?

      Poista
  7. Hih, ihana Pöllö ja ihana SÄÄTÄJÄ!!
    Tämä Bingo on siitä hyvä, että sitä voi säädellä ihan suuntaan jos toiseen ja sieltä vielä takaisinkin päin. Repolainen hymyilee vaan sen verran leveämmin ja sydämeen saakka tekee hyvää, kun innostut ja innostutte Bingoilemaan...
    Riittää tosiaan yksikin rivi, suuntaan jos toiseen, mutta innostuessaan saa bingoilla koko ruudukon. Kiloa Costa Ricaa en kuitenkaan lähetä, mutta isoja kiitoksia ja sydämellisiä halauksia, sillä näitä on niin ihanaa käydä kurkkimassa ja lukemassa... ja sitäpaitti... "3 yötä helmikuuhun on, laskin aivan itse....eli uusi Bingo putkahtaa....
    Hymynaiheita Pöllökulmalle!! Pysykää terveinä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sitä maalaamista olen tässä vielä miettinyt - millä sen ruudun täyttäisin 🤔 Onhan se harmi jos yhtä vaille jäisi ruudukko täyttämättä, vaikka monta riviä jo onkin.
      Kaksi päivää olisi vielä aikaa - jännittää mitä olet helmikuulle keksinyt...
      Hymynaiheita riittää; onhan minulla teidät ystävät perheen lisäksi🤗
      Olettehan te jo selättäneet pöpöt?

      Poista
  8. Nyt leivontaan törmää niin monessa paikassa, että pitää laittaa harkintaan. Onneksi harkinta-aika on niin pitkä, että kyllä se leivonta unohtuu.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Onkohan kyseessä jonkinlainen dominoefekti? Liukas ja loskainen keli ei houkuttele pitkille lenkille (minua ei lainkaan) ja kun joku on leiponut jotain, niin toinen saa idean ja siitä se sitten lähti.
      Eihän tässä ole kauaa kun sinäkin leivoit ja minä katselin vesi kielellä leipomaasi piirakkaa. Vai muistanko ihan väärin, onko päiväni taas kadonneet kuin tuhka tuuleen 🫣

      Poista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.