kun parkkipaikalla Mursua odotellessa kuulin, että leveän kadun toisella puolella kävelevä nuorisoporukka jutteli 😲 Siis jutteli, ei huutanut eikä muutenkaan pitänyt kovaa ääntä.
Oli kumma tunne, kun kuulin autoradiosta musiikkia, ilman että olisi pitänyt pyytää laittamaan radiota kovemmalle. Kysyin varmuuden vuoksi, että kuuleeko Mursu normaalisti musiikin kun radio on sillä volumella. Sanoi kuulevansa.
Kaikki on Pöllön korvien ansiota. Molemmissa korvissa on tällainen:
Se on niin pieni. Eikä se oikeastaan näy tuolta korvalehden takaa, kuva on vain otettu vähän yläviistosta.Sovitus ja säätö oli oikeastaan vähän kuin optikolla käynti. "Onko tämä hyvä?" "Vai onko tämä parempi?" "Miltä nyt kuulostaa?" "Miltä sinun oma äänesi kuulostaa?"
Enkä ollut kuunnellut omaa ääntäni ollenkaan, kuuntelin vain kaikkia ohjeita ja muuta.
PIti muistaa ostaa hammasharja. Ja pitää kasvattaa kynnet, että saa patterikotelon auki.
Kuva vääristää värin. oikea väri on tällainen:
Ja kyllä, näiden nimi on Pöllön korvat.
Näissä on bluetooth -toiminto eli ovat nyt kytketyt puhelimeen. Audionomi kysyi tehdäänkö sekin samalla, mikäs laitetaan näiden nimeksi.
- Laitetaan vaikka Pöllö, kun puhelinkin on Pöllö....
Ja ennen kuin ehdin silmiäni räpäyttää eli ennen kuin ehdin tuon korvantakaisen osan patterikoteloa avata ja sulkea, että kuulokoje on paritusmuodossa, hän oli kirjoittanut niiden nimeksi Pöllön korvat 🥰
Ainoa harmipuoli on se, että nämä syö hirvittävästi paristoja, varsinkin jos kuuntelee musiikkia tai kirjoja, tai puhuu puhelimessa. Pelkän elämän kuuntelu ei kuluta paristoja niin paljon.
Tinnitukseen(han) ylipäätään auttaa äänet - sain tänään jopa ohjeeksi kuunnella musiikkia hetken KOVALLA, kun sanoin, että joskus kohina yltyy niin kovaksi, että tekisi mieli hakata päätä seinään, jos ei tietäisi sen sattuvan.
Onneksi on amazon ja sisko, jotka auttoivat, kun diginatiivi oli kädetön. Jonain päivänä tullee kuljetusliike ja tuo laatikollisen pikku-pikku paristoja, jotka kestää ensi kesään 🫣
Tästä voisi ehkä ruksata bingon viimeisen pystyrivin alimmaisen ruudun AJAA, sillä tätä varten piti ajaa kaupunkiin.
Ajettiin myös valokuvausliikkeeseen ja teetin Äitirakkaalle valokuvan syksyllä otetusta kuvasta Äitin lapsista ja lapsenlapsista, kun oltiin kerrankin kaikki paikalla. Teetin itsellennekin.
Kotimatkalla ajettiin - yllätys yllätys - kirjastoon! Tämän vuoden Lukudiplomin kaksi ensimmäistä kirjaa odottaa lukemista: Metsänpeitto, sarjasta Lue ja käy lähiluonnossa sekä Leijuva poika sarjasta Poikia.
Ajettu siis on. Niin ja Mursu ajeli eilen päänsä, ettei tukka kasva, vaan pysyy kaljuna. Kelpaako se?

Varmasti kumma tunne! Toivon, että totut! ♥
VastaaPoistaÄiti ei tottunut, mutta koki muutenkin kuulevansa hoivakodissa sen verran, kuin tarvitsi. Taisi tykätä olla ennemmin hiljaa ja lukea.
Uskon tottuvani - kunhan vain saan ensimmäinen kerran tuon letkun vaihdettua oikein = osat oikeaan asentoon.
PoistaÄitisi varmaan pärjäsi hoivakodissa hyvin, jos/kun tykkäsi lukea ja olla omissa oloissaan 🥰
Ajelut kelpaa ilman muuta :-). Niin pään kuin autonkin.
VastaaPoistaMielenkiintoinen laite. Kestää taatusti jonkin aikaa tottua ihan niinkuin ensimmäisiin moniteholaseihinkin. Mutta jos/kun motivaatiota riiittää niin luulenpa , että selätät alkuvaiheen vaikeudet. Sisuahan Sinulla on omasta takaa.
Pöllön korvat kai kuulee kaiken niin helposti joten alkuun voi olla aika outoa ja kuvittelisin, että välillä voi tulla jopa tunne että parempi jos ei ihan kaikkea kuulekaan. Liikaa informaatiota.
En ole tullut sitäkään ajatelleeksi , että ne toimivat paristoilla. No tietty kun tarkemmin ajattelee....
Luulen, että tottuminen käy yllättävän nopeasti, kun saa höpöttää Mursulle - audionomi käski tarvittaessa vaikka lukea itselleen ääneen, että tottuu omaan ääneen 😄. Soittelin muutaman puhelin illalla niin siinä sitä jo tottui jonkun verran ja nyt tuntuu, että tv:n ääni onkin kovalla, entiseen verrattuna.
PoistaNäitäkin olisi ladattavina, en olisi itse tajunnutkaan, mutta Mursu siitäkin sanoi. Kun siitä eilen vastaanotolla sanoin, niin selvisi, että väri olisi ollut sitten se perinteinen beessi. Mieluummin siis nämä, vaikka paristoja joutuukin vaihtamaan usein.
Maaliskuussa menen tarkistuttamaan "säädöt", onko taajuudet ja muut kohdillaan.
EI SIIS TAR...tte enää huutaa ;DD Ei pöllömpi hankinta, varmasti edessä kun lukulasitkin jo on. Tämä on se puoli vanhenemisesta josta en tykkää eli kun kaikki avustavat laitteet/esineet päättää piiloutua jemmaan niin jo vain on hauskaa pyöriä kämpässä kiroillen että Missä ne prkl lasit oooon???? ;D
VastaaPoistaHyviä kuulemisia, tai.. kuulemisiin!!
EI TARTTE HUUTAA 😉😂 Huhuu.
PoistaJa ehdottomasti suosittelen. Nämä ovat apuvälineet, jotka julkinen terveydenhuolto (verorahoilla..) kustantaa eli nämä saa ns. pitkäaikaislainaan. Normaalisti prosessi alkaa terveyskeskuksesta, jossa tehdään kuulontutkimus - minä vähän "oikaisin"...No ei kiva näinkään, mutta olisi ehkä ollut edessä joka tapauksessa, koska kuulonalenemaa oli jo...5 ? vuotta sitten.
Toivottavasti näillä kuulee kivoja juttuja.
Eilen en kuullut: Britanniassa Siskorakkaan asuinalueella on keltainen varoitus - joka tokikaan ei ole niin paha kuin Irlannissa ja Skotlannissa oleva punainen varoitus: tuuli pahimmillaan puuskissa 50 m/s.
Hieno koje. Auttaa varmaan elämää.
VastaaPoistaKiitos Olifantti - tykkään itsekin, kun vielä vähän totuttelen.
PoistaJa helpottaa kyllä; nyt jo huomaa, että "täh, täh, täh" on vähentynyt ja sellainen papukaijamainen pään kallistelu on jäämässä pois.
Kävin siis lukemassa taas kaikki rästit. Pitäisi käydä useammin. Kaikkiin en kuitenkaan nyt jaksanut kommentoida vaikka ainahan näitä mielipiteitä piisaa.
VastaaPoistaEi haittaa jos et jaksakaan aina kommentoida - vaikka tietenkin mielelläni lukisin mitä ajattelet.
PoistaMinäkin käyn lukemassa sinun postaukset, mutta aina ei saa omia ajatuksia edes sen verran järjestykseen, että niistä kukaan muu mitään tolkkua saisi. Kirjoitellaan silloin kun siltä tuntuu - kyllähän me tiedetään, että täällä ruutujen puolin ja toisin ollaan 😊
Hieno asia että on tuollaisia apukeinoja jotka auttaa ihmistä arkielämässä. Ja hyvältä kuulostaa että totuttelukin sujuu hyvin. Tuo oli uusi asia että koje kuluttaa paristoja mutta niin tietenkin. Tuli mieleen että voisko ne ladata niinkuin känny...
VastaaPoistaBingorivin sait tehtyä, peukku tähän.
Kyllä olen samaa mieltä, ja minä olen aikaisemmin luullut, että nämäkin, niin kuin silmälasitkin, pitää ostaa itse. Mutta sitten kun asia tuli ajankohtaiseksi, kun kuulo oli jonkun aikaa kokonaan pois - puhelin toimi "kuulokojeena", hassu juttu - rupesin sitä selvittämään. Ja tosiaan, nämäkin kuuluvat samanlaisiin apuvälineisiin kuin esim. rollaattori, kyynärsauvat - mitä kaikkea niitä onkaan.
PoistaJa tosiaan, ladattaviakin on. Lapsille on tämän saman valmistajan ladattava malli, melkein samanlaiset kuin nämä, aikuisillekin on, mutta vain se beessin värinen. Toisaalta, "eihän värillä väliä, kunhan on punainen", sanoi Mummuni 💕 Kyllä minulle se beessikin olisi kelvannut, mutta kun en minäkään tiennyt silloin kun muottia otettiin ja näitä valitsin, että on olemassa ladattavia.
Bingosta on vielä kaksi ruutua jäljellä - laittaakohan Repolainen seuraavaan kaikki yhdeksän ruutua "höpötä, höpötä, höpötä.." Se olisi minulle helppo täyttää 😉😉
Hieno juttu, uusi elämä alkaa!
VastaaPoistaKyllä, uusi elämä alkaa, kuulen kotona jo nyt paljon sellaisia asioita joita en ole kuullut pitkään aikaan.
PoistaOdotan kesää ja käen kukuntaa ja mahdollisia heinäsirkkoja! Viime kesänä ei heinäsirkkoja kuulemma ollut, edellisenä kyllä.
https://www.kuulotarvike.fi/ tuolta ostettiin naapurille patterit aikanaan. Halvempia kun kaupassa.
VastaaPoistaKiitos Anonyymi 🤗
PoistaTuolla tosiaan ovat halvempia kuin jos lähtee kaupasta ostamaan ja kun ei voi koskaan olla varma kuinka monta kauppaa joudut kiertämään, ennen kuin löydät oikeat paristot.
Kävin eilen katsomassa tuolla kuulotarvike.fi:n sivuilla ja olin melkein jo tilaamassa sieltä, kun tuo Mursu muisti Amazonin.
Sieltä löytyi samoja paristoja vielä edullisemmin ja kun sain kuitenkin pari pakettia mukaani, niin uskon niiden tulevan perille, ennen kuin saamani paristot loppuvat.
Kiitos kun vinkkasit tuosta kuulotarvike.fi:stä, oli ystävällistä neuvoa tällaista noviisia - innokasta sellaista 🫣
Nopeastipa vastasit 😄. Palasin tarkistamaan laitoinko nimeä ollenkaan, enpä näemmä...
Poista~tiiu
😊Olin olevinani ihan vain nopeasti koneella - meni koko aamupäivä 😄
PoistaAivan mahtava juttu. Nyt kuulet kesällä heinäsirkkojen sirityksenkin ja ainakin teeren kujerrukset.
VastaaPoistaPatterien nopea kulututusta meilläkin mies harmittelee ja saattapa olla, että minullakin tulee ehkä jo piankin olemaan kuulolaite.
🤗
PoistaOdotan niin kevättä ja kesää ja linnunlaulua, yölaulajien aikaa. Viime kesänä en kuullut yölaulajia lainkaan, käen kukuntakin kuului kuin se olisi ollut tosi kaukana, vaikka oli kuulemma ihan lähellä niin kuin ennenkin.
Vaihdan suklaan pattereihin 😉😄
Se marraskuun loppu 2023 kun olin viikon sairaalassa lähes kuurona (hoitajat ja lääkärit huusivat kaiken, että kuulin edes jotain) muistuttaa kyllä siitä, että jos vain johonkin on apuväline, se kannattaa ottaa vastaan.
Minua jäi hämmästyttämään, että viekö kuulolaite todella enemmän pattereita, jos kuuntelee musiikkia tms? En ole ennen kuullut.
VastaaPoistaKauniit ovat kuitenkin nuo pöllönkorvasi. En ole ennen nähnyt punaisia laitteitakaan :)
Piti ihan Mursulta varmistaa, ennen kuin vastaan tuohon pattereiden kulumiseen.
PoistaJo pelkkä bluetoothin päällä oleminen kuluttaa paristoja enemmän kuin jos käyttäisin näitä vain ns. "tavallisina" kuulokojeina.
Ihan samalla tavalla bluetoothin päällä oleminen puhelimessa kuluttaa puhelimen akkua nopeammin, kuin jos se ei ole päällä.
Eli näissä minun kuulokojeissa on bluetooth -ominaisuus, jolla ne on yhdistetty puhelimeen. Voin siis käyttää puhelinta langattomasti puheluihin, kuunnella musiikkia tai kirjoja.
En minäkään tiennyt, että näitä on näin hienon värisiä; tätä mallia on vaikka minkä värisiä.
Järkevintä olisi tietenkin ollut ottaa ladattava, mutta sitä mallia on saatavilla vain beessin värisenä, eikä audionomi puhunut ladattavasta mallista mitään (minun onni 😉)
(Minulla oli/on langattomat kuulokkeet, joita varten tarvitsee puhelimesta laittaa bluetooth päälle ja puhelimen akku kuluu nopeammin, kun jos käyttäisin langallisia kuulokkeita)