27 kesäkuuta, 2025

Pyykinpesu käy treenistä

 Eilen oli pyykkipäivä. Muistatte ehkä, että meillä on uudemman mallinen (no, jos reilu 20 vuotta on uusi 🤔😄) pulsaattorikone, joka on hyvä ja jossa on paras linko, mihin olen missään koneessa törmännyt. Olen kuitenkin tehnyt valinnan, että pesen sillä vain alusvaatteet ja jos kyytiin mahtuu, Mursun t-paitoja. Muut käytän pesulassa. 

Pulsaattorikoneen käyttö käy hyvästä pakaratreenistä 😂😂 Vaikka olen lyhyt, joudun kumartelemaan ja siinä saa hyvän treenin. Eli nyt on peppu ja takareidet kipeät. Olen venytellyt ja vanutellut niitä pitkin päivää. 

Terhille tässä välissä terveisiä: kuulokkeista kuului juuri Arttu Wiskarin Nokkahuilu. Meidän nokkahuilut siirtyi keskiviikkona valtiolle 🫣 Olivat laatikossa johon oli kerätty talteen tavaroita ja laatikko viety mökille säilytykseen. Se siitä nokkahuilun soitosta. Kerron JOS ne sittenkin löytyvät. 

Mietin mistä jatkaisin, mutta laitetaan kuva tähän väliin. Stansta kertoi ostaneensa kaurahiutaleita. KINNARIN TILAN kaurahiutaleita. Arvaatko jo? 😄
Keskiviikkona, kun kävimme kaupungissa, eno soitti ja varmisti, ettemme ole unohtaneet talkkunajauhoja. Kun sopivasti olimme liikkeillä ja "pienen" mutkankin kautta pääsisi kotiin ja oli vähän nälkäkin ja... Ajettiin sitten hakemaan niitä talkkunajauhoja:


Näin me sielunsiskoni, teemme ostoksia 😄🥰 - mitäpä ostaisimme huomenna? 
Tänään ostin Sanytol- ja Kiilto-kosteuspyyhkeitä (sellaiseen "pikasiivoukseen") ja tuoksutonta. muotovaahtoa 😉

 

Ostin myös MOTIVAATIO SIEMENIÄ

- ne itävät itsestään

ja ONNEN SIEMENIÄ

- niitä on leviteltävä kaikkialle 

Niille varmasti löytyy syksyllä syöjät. 

Itselleni ostin "omasta kaupasta" sen viinipullon lisäksi nipun porkkanoita, viimeisen 😢, ja kun olin toivonut saavani enemmän. Sain kuitenkin yhden ylimääräisen porkkanan kaupan päälle - siinä se laatikossa yksinäisenä pyöri ja katseli, että etkö muka minua huoli...


Suklaattomia päiviä on tänään 1️⃣0️⃣ - eilen illalla kirjaa lukiessa narskuttelin niitä porkkanoita, ennen olisin nassuttanut suklaata tai jotain. Taputan itseäni olkapäälle: tap tap. 

Meinasin unohtaa kokonaan.

Irtisanottiin eilen sen mökin kotivakuutus. Onnistui oikein hyvin ja tänään tuli peruutus maksua odottamassa olevaan vakuutusmaksuun. Kiitos kaunis.

Tänään kun tultiin kaupasta, puhelimeni soi. Näin vain, että soittaja on "...vakuutus". Vastasin.
- "MINÄ" täältä x-vakuutusyhtiöstä hei!
- Heei 🤔🤨
- Olet jättänyt soittopyynnön meille.
- No en kyllä ole jättänyt.
- Verkon kautta on jätetty soittopyyntö.
- En kyllä ole jättänyt soittopyyntöä, meillä ei ole teiltä minkäänlaista vakuutusta.
- Ai.. no tässä on sitten varmaan käynyt näppäinvirhe. Ei sitten muuta kuin hyvää päivänjatkoa.
- Kiitos samoin.

Väkisinkin tuli mieleen, että oliko tarkoitus saada meidät takaisin ko. yhtiön asiakkaaksi, sillä lähdin/lähdettiin sieltä "ovet paukkuen", kun viimeisin korvausasia edesmenneen mökin kanssa saatiin hoidettua. Se oli se ainoa kerta, kun olen kurkku suorana huutanut asiakaspalvelijalle, niin että Mursu otti puhelimen ja hoiti asian loppuun. 

20 kommenttia:

  1. Kymmenen suklaatonta päivää on jo Saavutus! Me ollaan syöty vähän tummaa suklaata, kun Kuopus oli ostanut meille pienen levyn. On sen verran tummaa, että pieni pala riittää…

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos! Se on minulle pitkä aika - tosin ei kyllä ole tehnyt mielikään. Porkkanat on ihanan makeita ja käyvät tällä kertaa makeisista. Jäätelöä on syöty, mutta suklaavieroitus on nyt tuo haaste 😄
      Tummasta suklaasta en pidä lainkaan, se on niin paljon eri makuista, ettei se auta minulla suklaanhimoon 🫣

      Poista
  2. Tsemppiä suklaavieroitushaasteeseen, hyvä alku!👍🏻

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Päivi ☺️
      Tulen kyläilemään viikonlopun aikana - en ole unohtanut sinua ☺️

      Poista
  3. ONNITTELUT kymmenestä päivästä! Arvostan! 🥳
    Ja kun addiktioista puhutaan, niin mainittakoon, että punaviinitölkin avaaminen on > 🙊 < noin lähellä!? Ainahan sitä syyt keksii - nyt se olisi esimerkiksi sade, joka jarruttaa tölkkikierrokselle lähtemistä. Mahdollinen koti-ilta kutimen kera olisi herkullisempi (ota jäätelö?!). Kai sitä lasillisen tai kaksi voisi... Harkitsen vielä.
    Mitä taas porkkanoihin tulee, niin pyllistelin jossain kaupassa, kun sinua ajatellen koitin katsoa oliko niistä mitkään kotimaisia. Oli, ne kalliimmat.
    Ja mitä pyykkäämiseen tulee, niin jouduin viimeksi pysäyttämään ikivanhan koneen kesken ohjelman, kun se meinasi pomppia kaakeleiden läpi naapuriin. Ajatuksena olisi kokeilla pyörittää se tyhjänä, mutta en ole tehnyt sitä vielä. On muuten järjestyksessä toinen kone tässä asunnossa (33 v ja risat aikana). Poliisit repi ekasta tiivisteet hajalle. Aika paljon enemmän pitäisi kerätä tölkkejä, jos meinaisi niillä rahoilla saada uuden...
    Että mitä me huomenna ostamme? Hmmm... Yllättäkäämme toisemme? 😅
    Perjantai-iltaa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos - kymmenen päivää on paljon, on niin helppo viimeistään kassalla napata se suklaapatukka kassahihnalle viimeiseksi. Kaupoissa on muuten ihan järjettömät määrät suklaata, sen kaiken muun karkin lisäksi.
      Ei nuokaan porkkanat mitään halpoja ole: 5 porkkanaa 3 euroa! Mutta ne on oman kylän porkkanoita, niillä vaan on kesäisin myyntiteltta kaupan ovensuussa. Kai ne jotain siitä paikasta joutuu maksamaan; parempi olisi käydä ostamassa tuolta tilalta suoraan, mutta eipä mene sille "välikädelle" niistä kuitenkaan mitään.
      Yritin eilen Mursulle puhua, että josko kohta puoleen ostettaisiin meille normipesukone 😛. Kyllä se siihen vielä joku päivä suostuu..
      Mennäänkö siis huomenna pesukonekaupoille 😂😂😂
      Mukavaa perjantai-iltaa!

      Poista
    2. Ei ehkä ihan vielä huomenna... 😅
      Avasin vielä Pepsi Max mangon, sovitin kauan sitten saamaani sadetakkitelttaa ja huuhtelin pölyt pois kumisaappaista, joita en ole vielä koskaan käyttänyt. Vahvasti vaikuttaa, että selätän viinihimon ja lähden lompsimaan sadekuurojen sekaan. On ihan pakko olla sata tyhjää tölkkiä odottamassa urheaa poimijaa............

      Poista
    3. On siellä tölkkejä odottamassa sinua - toivottavasti teillä ei sada ihan kaatamalla?
      Meille säätiedotus lupaa sadetta joskus klo 23 aikaan alkavaksi, tiedä häntä sitten, sataako vaiko ei.

      Poista
    4. Meinasi epäusko iskeä, kun tölkkejä ei ollut ensin missään!? 🤨 Kiersin pitkän lenkin ja sain kassin täyteen. Palasin vasta hetki sitten ja palkitsin itseni poikkeuksellisesti nappaamalla "naapurista" pizzan, jota alan syömään NYT. Ai niin, en saanut kuin pari pisaraa vettä päälle, koska oli se (hiostava) sadetakki! 🤔

      Poista
    5. Sadetakit on hyviä, mutta lämpöisellä kesäkelillä ja liikkuessa kamalia! Varsinkin jos ne on niitä paksuja? Minulla on sellainen ja olen käyttänyt sitä kai kerran. Mutta on sitten sellainen ohut sadepuku (takki + housut), jotka on kai tarkoitettu vähän niin kuin (no onpa taas suomen kieltä) retkeilijöille yms. Hiostaa nekin, mutta kun on tarpeeksi isot, niin kiertää ilmakin. Olen ostanut setin silloin kun vielä retkuilin - ei kun retkeilin.
      Minun ilta meni taas ristejä pistellessä. Tuntuu ettei se etene mihinkään.

      Poista
  4. Eiköhän se nokkahuilu vielä löydä tiensä jonkun pillipiiparin hyppysiin; viittaan tässä ehkä parhaillaan lukemaani lukupiirin kirjaan:-).
    MUTTA kaupasta saa myös uusia sellaisia :-)))).

    Jostain olen joskus lukenut, että kaksi viikkoa olisi se raja kun haluaa muuttaa jotain tapaa ; sen jälkeen menee kuin vettä vaan .....eli jos/kun jaksat vielä ilman suklaata muutaman päivän !!

    Talkkunaa en ole syönyt vuosikausiin mutta jotenkin hämärästi muistan sen maun. Meillä syötiin sitä kotona lapsuudessa viilin päällä. Tosin minä tarvitsin siihen myös sokeria ja kanelia. Meillä viili tehtiin yleensä itse eli purkin pohjalle se "viilin siemen" ja maitoa päälle ja huoneen lämmössä siitä kehkeytyi sellaista viiliä jossa oli oikein paksu (kerma)kerros päällä.Ja siitä tulee mieleen , että viili olisikin ihan mukavaa syötävää kesällä ja vielä parempi jos saisi päälle mansikoita ja/tai mustikoita.
    Kunhan ne mansikat nyt vähän edes halpenee.....

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Luulen, että tyhjentävät koko paikan jollain kauhakuormaajalla - ainoastaan asbestin purkaa ammattilaiset, muuten menee kaikki samaan kasaan ja kaatopaikalle.
      Aloitin Lukupiirin kirjan vasta eilen illalla, mutta en päässyt kovin pitkälle, kun Mursu tuli ja herätti 😂😂

      Minä söin pikkutyttönä mummulassa talkkunaa mustikoiden kanssa, mustikkapöperöä. Eli - usko pois: PÖLLÖHILLOA 😂😂 Löysin tuon pöllöhillon netistä muutama vuosi sitten, siitä kirjoitin tänne blogiinkin, en nimittäin ollut siitä koskaan aikaisemmin kuullut.
      https://helvetinpollo.blogspot.com/2021/10/pollohillo.html
      Nykyään syön sitä piimän ja sokerin kanssa. Kanelia täytyy joskus kokeilla.
      Mansikoiden hintaa en ole seurannut muuta kuin täällä blogimaailmassa käydyissä keskusteluissa, mutta kun viime talveksi jätettiin mansikat laittamatta niin tulevaksi talveksi ajattelin niitä taas pakastaa.

      Poista
    2. Pakkohan tuo pöllöhillo-juttu oli tutkia tarkemmin :-). Löysin samalla Wikipediasta minulle tutumman nimityksen "pöperö" . Sitä tosin tulee käytettyä aika moneen muuhunkin sekoitukseen.
      Vein eilen Äidille hoitokotiin mansikoita pienen rasian. Hän sanoi, että happamia, vie pois :-)). Syötiin sitten kotona vaniljarahkan ja kermavaahdon kanssa. Siihen sopivat oikein hyvin :-).

      Poista
    3. Mustikkapöperöä minäkin lapsena mummulassa söin, tuo pöllöhillo pölähti eteeni ihan vahingossa, niin kuin päivityksessä kerroin ☺️
      Kaikkea sitä oppii maailmalla kulkiessa.

      Poista
  5. MInä siirryin suklaasta jäätelöön, Melko kivuttomasti se kävi, vaikka joskus söin koiran suklaanapitkin, kun parempaa suklaatia ei ollut.
    Mutta sinulle onnittelut suklaasta vieroittumisesta.Uudet prkkanayt ovat namia, olen samaa mieltä.
    Talkunaa olen syönyt viimeksi lapsena, silloin metsämansikoiden ja mustikoiden kanssa. Enää se ei minulle maistu.
    Vaan mistä kaupasta voi ostaa Motivaatiosiemeniä ja noita Onnen siemeniä?
    Pulsaattoirikone on kuntolaite. Saa melko paljon veivata kampea tai riippuu siitä, miten monta kertaa huuhtelee pyykit. Eka oma koneeni oli myös pulsaattori. Nyt on kain kolmas pesukone sen jälkeen ja tämäkin alkoi temppuilla. Sotkee 60 asteen ja 90 miten tykkää ja sekundaa tulee pyykeistä.
    Kaupassa minäkin kävin tänään. Ostin eka mansikat, hinta kyllä suolainen, mutta ovat maukkaita.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lasketaanko jäätelön suklaakuorrute suklaan syömiseksi?
      Tänään kieltäydyin jopa herkkujen herkusta, mokkapalasta ja otin sen sijaan korvapuustin.
      Minä syön kyllä talkkunaa vieläkin, sokerin ja piimän kanssa. Ostamamme talkkunat odottaa tuossa, että vietäisiin ne perille, täytyy houkutella Mursu torstaina ajelulle.
      Motivaatiosiemeniä ja Onnensiemeniä ostin tuolta samalta Kinnarin tilalta, kahviosta. Ei näkynyt heidän verkkokaupassaan, harmi kyllä.
      Enkelin Eväspussin siemeniä ovat, mutta en löytänyt heidän tuotteilleen muuta kauppaa kuin Kärkkäisen, verkkokauppoja vain.
      Meidän pulsaattorikone on uudempi versio - vanha vietiin Äidille ja Tunturiruipelolle, jotta Äiti sai pestä Tunturiruipelon "työhaalareita".
      Meillä ei tarvitse muuta kuin halutessaan vähän puristaa vettä pois pyykeistä ja siirtää linkoon. Se on vain kovin matala, siksi siinä saa niin hyvän reisi- ja pakarajumpan 😅

      Poista
  6. Onnea saavutukselle. 10 suklaatonta päivää on hienosti! Minähän en voi ostaa näitä tarjouslevyjä, koska sitten vedän kaksin käsin suklaata naamaan, koska oli kolme levyä kympillä, eli suunnattoman halpaa. 😅 Nyt oon syönyt joka päivä melkein jäätelöä, enkä uskalla mennä kolesterolimittaukseen, vaikka olisi verikokeiden vuosikontrollit. 😀
    Huomasin tuon päivämäärän 27.6. tuolla ylhäällä. Olisi tänään mun 43. hääpäiväni. Taidan napata sen kunniaksi juhannukselta jääneestä konjakkipullosta paukun. Ei hääpäivän kunniaksi, vaan sen vuoksi, etten ole enää naimisissa 😅 Kippis ja kivaa lauantai-iltaa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Piti tulla korjaamaan, kun eilen illalla tajusin, että on 28. päivä. Se hääpäivä oli juurikin 27.6. Konjakin vedin silti.

      Poista
    2. Meilläkään ei voi tarjoussuklaita ostaa - ne katoaisi alta aikayksikön. "Säästetään tämä huomiseen". Ai mihin huomiseen. Pah.
      Mursu sanoi, että sitten olen ns. kuivilla, kun olen lopettanut suklaattomien päivien laskemisen. Vielä en ole.

      Poista

Mukava kun tulit vierailulle Pöllönkulmalle.
Tulen mielelläni vastavierailulle, jos jätät polun, jota pitkin pääsen luoksesi.